Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ترکیه مرزها را می‌گشاید یونان کنترل مرزهای آبی و زمینی را تشدید می‌کند

ترکیه مرزها را می‌گشاید یونان کنترل مرزهای آبی و زمینی را تشدید می‌کند
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روتیرز به نقل از خبرنگاران خود اعلام کرده است که گروه‌هایی از پناهجویان ساکن در ترکیه را به سوی مرزهای این کشور با بلغارستان و یونان حرکت کرده‌اند.

آگهی

در پی انتشار خبرهایی مبنی بر تصمیم آنکارا برای باز کردن درواز‌ه‌های خروجی خود به روی پناهجویان، یونان روز جمعه اعلام کرد بر شدت تدابیر امنیتی و گشت‌زنی‌ها و کنترل مناطق مرزی خود با ترکیه می افزاید.

تصمیم آنکارا برای برداشتن موانع پیش روی پناهجویان جهت عزیمت به سوی اروپا پنجشنبه شب در شورای عالی امنیت ملی ترکیه و پس از کشته شدن ۳۳ سرباز ترک در حمله ارتش سوریه به مواضع شورشیان در استان ادلب اتخاذ شده است.

به گفته یک منبع پلیس در یونان، در پی خبرهای منتشر شده مبنی بر تلاش مهاجران برای عبور از مرز ترکیه، شمار نیروهای گشتی این کشور به میزان دو برابر افزایش یافته و در داخل یونان نیز فراخوان عمومی برای آمادگی جهت مقابله با ورود احتمالی مهاجران اعلام شده است.

پلیس یونان در ادامه تصریح کرد که «همه چیز در حال حاضر تحت کنترل است و هیچ گونه جای نگرانی وجود ندارد.»

سخگوی حزب حاکم عدالت و توسعه پنجشنبه شب اعلام کرد که ترکیه دیگر قادر به نگاه داشتن و ممانعت از خروج مهاجرانی نیست که قصد دارند به اروپا عزیمت کنند. وی در عین حال تصریح کرد که سیاست مهاجرتی آنکارا هنوز دستخوش تغییری اساسی نشده است.

درخواست اتحادیه اروپا از ترکیه برای پایبندی به توافقنامه ۲۰۱۶

اتحادیه اروپا در واکنش به تصمیم آنکارا برای برداشتن موانع موجود بر سر راه خروج پناهجویان از ترکیه خواسته است که به تعهدات خود پایبند باشد.

کمیسیون اروپا روز جمعه در واکنش به اظهارات یک مسئول بلند پایه ترکیه در خصوص مهاجرانی که قصد عزیمت به اروپا دارند،‌ به آنکارا یادآور شد که تعهدات خود در چارچوب توافق منعقد شده در سال ۲۰۱۶ پایبند باشد.

پیتر سانتو، سخنگوی اتحادیه اروپا که روز جمعه در جریان یک کنفرانس خبری سخن می‌گفت در ادامه تصریح کرد: «از دیدگاه ما توافق با ترکیه همچنان پابرجا است و ما از آنکارا انتظار داریم که به تعهدات خود در چارچوب این توافقنامه احترام بگذارد.»

تشدید کنترل در مرزهای دریایی و زمینی یونان

از سوی دیگر منابع دولتی در یونان نیز روز جمعه اعلام کردند که مرزهای دریایی و زمینی خود را با ترکیه تنگ تر کرده و در خصوص تصمیم آنکارا برای برداشتن موانع رسیدن پناهجویان به اروپا با اتحادیه اروپا و ناتو در تماس هستند.

یونان در اوج بحران مهاجرتی سال ۲۰۱۵ دروازه اصلی ورود پناهجویان به اروپا بود که عمدتا از ترکیه وارد این کشور شده بودند.

موج مهاجرت به اروپا از این طریق پس از توافق آنکارا با اتحادیه اروپا بر سر ایجاد مانع برای خروج پناهجویان از این کشور به شکل قابل ملاحظه‌ای فروکش کرد.

این در حالیست که خبرگزاری دولتی دی پی ای در ترکیه در گزارشی اعلام کرده است که حدود سیصد پناهجو که در میان آنها تعدادی زن و کودک نیز دیده می‌شوند در شمال غربی این کشور به سوی مرز یونان در حرکت هستند.

روتیرز نیز به نقل از خبرنگاران خود اعلام کرده است که گروه‌هایی از پناهجویان ساکن در ترکیه را به سوی مرزهای این کشور با بلغارستان و یونان حرکت کرده‌اند.

گفتنی است که نخست وزیر یونان روز پنجشنبه نیز اعلام کرده بود که کشورش مرزهای خود را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به جزایر دریای اژه، جایی که هزاران مهاجر در شرایطی نامناسب در انتظار پاسخ مناسب به درخواست پناهندگی به سر می‌برند، تقویت می‌کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات در آلمان در حمایت از پناهجویان گرفتار در مرز یونان

هشدار اردوغان : از طرح ما در شمال سوریه حمایت نشود راه ورود پناهجویان را به اروپا باز می‌کنیم

مقدونیه یا مقدونیه شمالی؟ خشم یونان از رئيس جمهور جدید اسکوپیه: چرا گفتی مقدونیه؟