تظاهرات در آلمان در حمایت از پناهجویان گرفتار در مرز یونان

Greece Turkey Migrants
Greece Turkey Migrants   -  Copyright  Giannis Papanikos/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی

روز سه‌شنبه ۳ مارس (۱۳ اسفند) هزاران تن در بیرون اقامتگاه رسمی آنگلا مرکل صدراعظم آلمان گرد هم آمدند و خواستار باز شدن مرز اتحادیه اروپا و ترکیه به روی پناهجویان شدند.

روز سه‌شنبه ۳ مارس (۱۳ اسفند) هزاران معترض در بیرون اقامتگاه رسمی آنگلا مرکل صدراعظم آلمان گرد هم آمدند و خواستار باز شدن مرز اتحادیه اروپا و ترکیه به روی پناهجویان شدند.

در پی اعلام تصمیم رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، مبنی بر باز کردن مرزهای غربی این کشور، هزاران پناهجو به امید رساندن خود به اروپا پشت مرزهای یونان تجمع کرده‌اند. در پی این تحولات اوضاع در مرز یونان و ترکیه بحرانی گزارش می‌شود.

در برلین تظاهرکنندگان شعارهایی علیه توافق اتحادیه اروپا و ترکیه در سال ۲۰۱۶ سر دادند. بنا بر این توافق آنکارا متعهد شد که از ورود پناهجویان به اروپا جلوگیری کند و در عوض برای تامین هزینه‌های مهاجران سوری بودجه‌ای را از این اتحادیه دریافت کند.

پلیس برلین شمار تظاهرکنندگان را ۳۵۰۰ نفر تخمین زده است، این در حالی است که برگزارکنندگان تظاهرات می‌گویند نزدیک به ۸ هزار تن بوده‌اند.

آنکارا بدنبال کشته شدن ۳۳ نظامی ترک در خاک سوریه توسط ارتش سوریه اعلام کرد دیگر توان میزبانی از پناهجویان را ندارد و مانع رفتن آنان به سوی اروپا نمی‌شود. بلافاصله پس از چراغ سبز آنکارا، پناهجویان از زمین و دریا راهی یونان شدند اما با نزدیک شدن به مرز، پلیس یونان با شلیک گاز اشک آور تلاش کرد تا آنان را به سمت ترکیه بازگرداند.

مقامات یونان شمار تجمع‌کنندگان پشت مرز را بیش از ۳ هزار نفر خوانده‌اند. این در حالی است که سازمان بین‌المللی مهاجرت شمار همین مهاجران را ۱۳ هزار نفر برآورد می‌کند. پیشتر سخنگوی دولت یونان گفته بود که آتن هرکاری را برای حفاظت از مرزهای خود انجام خواهد داد.

هورشت زیهوفر، وزیر کشور آلمان، پیشتر با اعلام حمایت از مقامات یونان گفته بود: «ما نیاز داریم که نظم در مرز خارجی اتحادیه اروپا برقرار شود. برای این منظور با تمام قوا به یونان کمک می‌کنیم.»

ناظران بر این باورند این اقدام ترکیه ممکن است با هدف تحت فشار گذاشتن اروپا و آمریکا صورت گرفته باشد تا ناتو را به حمایت از آنکارا در تقابل با روسیه در سوریه ترغیب کند.

در سال ۲۰۱۵ حدود یک میلیون پناهنده و مهاجر از ترکیه به سمت جزایر یونان حرکت کردند تا بحران مهاجرت در اروپا شکل گیرد. از مارس ۲۰۱۶ میلادی و با توافق اتحادیه اروپا و آنکارا برای متوقف کردن این جریان، تمامی مسیرها مسدود شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط