سازمان ملل: تنها در سال ۲۰۱۹ میلادی ۳۵۰۰ غیرنظامی در افغانستان کشته شده‌اند

سازمان ملل: تنها در سال ۲۰۱۹ میلادی ۳۵۰۰ غیرنظامی در افغانستان کشته شده‌اند
Copyright AP Photo/Rahmat Gul
Copyright AP Photo/Rahmat Gul
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سال گذشته میلادی ششمین سال پیاپی در تاریخ افغانستان محسوب می‌شد که شمار کشته شدگان و زخمی‌های جنگ داخلی آن از مرز ۱۰ هزار نفر می‌گذشت.

آگهی

نزدیک به ۳۵۰۰ غیرنظامی تنها در سال گذشته میلادی در جریان درگیری‌های داخلی افغانستان کشته و ۷ هزار نفر نیز زخمی شده‌اند.

این خبری بود که روز شنبه از سوی دفتر مأموریت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) به مناسبت آغاز هفتۀ «کاهش خشونت» در این کشور اعلام شد.

به گفتۀ این دفتر، سال گذشته میلادی ششمین سال پیاپی در تاریخ افغانستان محسوب می‌شد که شمار کشته شدگان و زخمی‌های جنگ داخلی آن از مرز ۱۰ هزار نفر می‌گذشت.

بنا بر اعلام تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژۀ سازمان ملل در افغانستان «تقریبا همۀ غیرنظامیان در افغانستان به شیوه‌های مختلف تحت تاثیر خشونت‎هایی هستند که در جریان است.»

در گزارش این دفتر همچنین آمده است که شمار افغان‌هایی که کشته یا زخمی‌ شده‌اند، یک‌ سال پیش از آن یعنی در سال ۲۰۱۸ میلادی ۵ درصد بیشتر بوده است و علت کاهش ۵ درصدی این تلفات در سال ۲۰۱۹ میلادی نیز کاهش فعالیت شاخۀ محلی داعش در افغانستان و به‌طور مشخص در شرق این کشور بوده است.

آقای یاماموتو در زمان ارائۀ این گزارش از همۀ طرف‌های جنگ‌های داخلی افغانستان خواست تا از فرصت پیش آمده در هفتۀ جاری برای توقف جنگ و درگیری استفاده کنند و برای حفظ جان انسان‌ها در راه صلح قدم بردارند.

بر اساس توافقی که میان طالبان، آمریکا و نیروهای امنیتی افغانستان صورت گرفته، از بامداد شنبه ۲۲ فوریه (۳ اسفند) یک دورۀ «کاهش خشونت» در افغانستان آغاز شده است که به مدت یک هفته ادامه خواهد داشت.

انتظار می‌رود در پایان این هفته نیز توافقنامه پایان جنگ داخلی میان آمریکا و طالبان امضا شود.

بیش از یک سال از آغاز مذاکرات نمایندگان آمریکا با طالبان افغانستان با هدف پایان دادن به درگیری‌های ۱۹ ساله در این کشور می‌گذرد. در چهارچوب این مذاکرات، آمریکا موظف است نیروهایش را از افغانستان خارج کند و در مقابل طالبان نیز باید تضمین‌های لازم برای حفظ امنیت افغانستان همچنین تعهد به مذاکره با دولت کابل را ارائه دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل: امسال ۸۰۵۰ غیرنظامی در افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند

آنچه باید درباره استراتژی جدید ترامپ در افغانستان دانست

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد