سازمان ملل: امسال ۸۰۵۰ غیرنظامی در افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند

سازمان ملل: امسال ۸۰۵۰ غیرنظامی در افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات امنیتی این کشور با توجه به آنکه تنها ۱۰ روز تا برگزاری انتخاباتی پارلمانی افغانستان باقی مانده، نسبت به افزایش حملات انتحاری و حمله به مراکز رای گیری، ستادهای انتخاباتی، مدارس، مساجد و درمانگاه‌ها هشدار داده‌اند.

آگهی

بنا بر اعلام سازمان ملل متحد دست‌کم ۸۰۵۰ غیرنظامی در ۹ ماهۀ اول سال جاری میلادی در افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند و نیمی از این تعداد نیز قربانی حملات انتحاری یا بمبهای دست‌ساز بوده‌اند.

بر اساس گزارشی که این سازمان روز چهارشنبه منتشر کرد، درگیری‌های داخلی افغانستان یکسال پیش از این در همین دورۀ زمانی، تقریبا همین تعداد تلفات (۸۰۸۴ کشته و زخمی) در پی داشته است اما شمار کشته شدگان سال جاری میلادی در مقایسه با سال گذشته ۵ درصد افزایش یافته است.

هفده سال از آغاز عملیات گستردۀ نیروهای آمریکایی در افغانستان پس از وقوع حملۀ تروریستی یازده سپتامبر در نیویورک می‌گذرد و آمار منتشر شده توسط سازمان ملل نشان دهندۀ بدتر شدن وضعیت امنیتی در این کشور است.

بر اساس این گزارش، استفادۀ گسترده از حملات انتحاری و انفجار بمبها در میان غیرنظامیان باعث شده که تنها در ۹ ماهۀ نخست سال جاری میلادی ۱۰۶۵غیرنظامی کشته و ۲۵۶۹ نفر زخمی شوند که در مجموع ۶۳۴ نفر بیش از تلفات غیرنظامیان در سال گذشتۀ میلادی است.

مقامات امنیتی این کشور نیز با توجه به آنکه تنها ۱۰ روز تا برگزاری انتخاباتی پارلمانی افغانستان باقی مانده، نسبت به افزایش حملات انتحاری و حمله به مراکز رای گیری، ستادهای انتخاباتی، حمله به مدارس، مساجد و درمانگاهها هشدار داده‌اند.

در ماهها گذشته موج حملات انتحاری در ولایات شرقی و کابل پایتخت افغانستان بطور قابل توجهی افزایش یافت و در این حملات عمدتا اقلیت شیعه، دانش‌آموزانی که خود را برای ورود به دانشگاهها آماده می‌کردند، تماشاگران مسابقه‌های ورزشی، مساجد مناطق شیعه‌نشین و شهروندانی که قصد ثبت نام برای شرکت در انتخابات را داشتند، هدف قرار گرفته شدند.

بر اساس این گزارش عامل ۶۵ درصد این تلفات داعش، طالبان یا دیگر گروههای ضددولتی افغانستان بوده‌اند.
در کنار تلفات حملات انتحاری یا انفجار بمب‌های دست‌ساز، علت ۱۸ درصد تلفات نیز نبرد در مناطق جنگی و درگیری میان نیروهای دولتی و شبه نظامیان مخالف دولت بوده و این درگیری‌ها ۲۳۱۱ نفر تلفات (۶۰۵ کشته و ۱۷۰۶ زخمی) برجای گذاشته است.

در همین دوره، تلفات حملات هوایی نیز ۳۹ درصد افزایش یافته و به ۶۴۹ نفر (۳۱۱۳ کشته و ۳۳۶ زخمی) رسیده است.

تادامیچی یاماموتو نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان، هنگام اعلام این گزارش هشدار داد: «از آنجا که هیچ راه حل نظامی برای درگیری‌های افغانستان وجود ندارد، سازمان ملل بار دیگر درخواست خود را برای حل و فصل فوری و صلح‌آمیز اختلافات داخلی تکرار می‌کند.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل: تنها در سال ۲۰۱۹ میلادی ۳۵۰۰ غیرنظامی در افغانستان کشته شده‌اند

دست‌کم ۱۴ کشته در پی حمله طالبان در ولایت جوزجان

گسترش نظارت با دوربین توسط طالبان؛ آیا شرکت چینی طرح امنیتی آمریکا یا ترکیه را اجرا می‌کند؟