Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

لایحه جدید دولت آلمان: نفرت‌پراکنی در فضای مجازی به پلیس گزارش می‌شود

لایحه جدید دولت آلمان: نفرت‌پراکنی در فضای مجازی به پلیس گزارش می‌شود
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این تعریف شامل مواردی همچون تهدید به تجاوز به عنف یا خسارت به اموال و حتی اظهار نظر در تأیید جنایت‌های بزرگ مانند جنایاتی با انگیزه یهودی‌ستیزی هم می‌شود.

آگهی

اعضای کابینه آلمان لایحه‌ای را تصویب کردند که به موجب آن شبکه‌های اجتماعی آنلاین در این کشور موظف خواهند بود تا مطالب و محتوای نفرت‌انگیز را به پلیس گزارش دهند.

برابر این لایحه که روز چهارشنبه ۳۰ بهمن در دولت آلمان تصویب شد مدیران شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک و یوتیوب از این پس موظف خواهند تا مطالب مضر و پست‌ها و کامنت‌های حاوی نفرت‌پراکنی را ظرف حداکثر ۲۴ ساعت حذف کنند.

این قانون شامل اشکال مختلف سخنان نفرت‌انگیز از جمله تبلیغات راست افراطی، همرسان کردن تصاویر گرافیکی مبلغ خشونت، قتل و تهدید به تجاوز جنسی یا پست‌هایی است که نشان می‌دهد شخصی در حال آماده‌سازی حمله تروریستی است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

پخش و همرسان کردن تصاویر سوء استفاده جنسی از کودکان نیز موضوع این لایحه است.

بر اساس پیشنهادی که در لایحه جدید دولت آلمان آمده، آن دسته از رسانه‌های اجتماعی که از رعایت این لایحه امتناع بورزند به جریمه نقدی تا ۵۰ میلیون یورو محکوم خواهند شد.

کریستین لامبرشت ، وزیر دادگستری آلمان در وب‌سایت این وزارتخانه نوشت: «از این پس کسانی که تهدید می‌کنند یا نفرت را به صورت آنلاین پخش می‌کنند، با شکلی قاطعانه‌تر و موثرتر تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.»

در لایحه پیشنهادی دولت آلمان همچنین تعریف محتوای نفرت‌پراکن وسیع‌تر شده و سخنان نفرت‌انگیز جنایی را هم شامل می‌شود. به این ترتیب این تعریف شامل مواردی همچون تهدید به تجاوز به عنف یا خسارت به اموال و حتی اظهار نظر در تأیید جنایت‌های بزرگ مانند جنایاتی با انگیزه یهودی‌ستیزی هم می‌شود.

اقدام وزرای کابینه آلمان در پیشنهاد لایحه جدید همچنین کار را برای سیاستمداران، کنشگران داوطلب و روزنامه‌نگاران آسانتر می‌کند، به نحوی که این افراد از دسترسی کاربران شبکه‌های آنلاین به آدرس شخصی‌شان در فضاهای همگانی در امان بمانند.

اخیراً برخی از سیاستمداران محلی در آلمان گفته بودند كه به دلیل گفتار نفرت‌پراکن و تهدیدهایی که در فضای مجازی دریافت کرده‌اند، از شرکت مجدد در انتخابات صرف نظر می‌کنند.

لایحه دولت آلمان برای اجرایی شدن باید به تصویب پارلمان این کشور برسد. اما از آنجا که این روزها بحث بر سر ناشناس ماندن افراد در فضای آنلاین در پارلمان در جریان است، احتمال تصویب این لایحه کم نیست.

کارشناسان حقوقی تخمین می‌زنند که سالانه بیش از ۱۰۰ هزار مورد سخنان نفرت‌پراکن در آلمان مطرح می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شورای قانون اساسی فرانسه قانون ضد نفرت‌پراکنی در اینترنت را رد کرد

نامه کارآفرینان به دولت آلمان: کارزار بازگشت داوطلبانه «نفرت پراکن» است

یورو۲۰۲۴؛ یوفا تدابیر ویژه‌ای برای ممانعت از ورود «جیمی‌جامپ‌ها» به زمین مسابقات اعمال می‌کند