Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

احتمال انفجار یک ستارۀ در حال مرگ که هزار بار بزرگتر از خورشید است

احتمال انفجار یک ستارۀ در حال مرگ که هزار بار بزرگتر از خورشید است
Copyright Euronews
Copyright Euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نام این ستاره «اِبط الجوزا» یا «شبان‌شانه» است و در صورت فلکی «شکارچی» قرار دارد. انفجار آن نیز احتمالا نمایشی از نور را مقابل چشم زمینی‌ها به تصویر خواهد کشید.

آگهی

اگرچه این حادثه «بیگ بنگ» نیست اما اتفاق کوچکی نیز در کهکشان ما محسوب نمی‌شود. ستارۀ غول پیکری که هفتصد سال نوری با ما فاصله دارد، احتمالا به زودی خواهد مُرد.

نام این ستاره «اِبط الجوزا» یا «شبان‌شانه» (Betelgeuse) است و در صورت فلکی «شکارچی» قرار دارد.

اخترشناسان بر این باورند که این ستاره به پایان عمر خود نزدیک است و احتمالا نابودی‌اش نیز با انفجاری بزرگ همراه خواهد بود.

این ستاره هزار بار بزرگتر از خورشید است و به این ترتیب انفجار آن نیز احتمالا نمایشی از نور را مقابل چشم زمینی‌ها به تصویر خواهد کشید.

داریل سلیگمن، متخصص اخترفیزیک در دانشگاه ییل آمریکا در گفتگو با یورونیوز می‌گوید: «ما دربارۀ ستاره بسیار بزرگی صحبت می‌کنیم که جرم آن حدود بیست برابر جرم خورشید است. مرکز این ستاره بسیار داغ و شعاع آن بسیار بزرگتر از شعاع خورشید، تقریبا هزار برابر شعاع خورشید است. اگر این ستاره را در منظومۀ شمسی جایگزین خورشید کنید، همه سیاره‌های این منظومه از جمله زمین را خواهد بلعید.»

این متخصص اخترفیزیک می‌افزاید: «این ستاره غول پیکر تنها ۷۰۰ سال نوری با ما فاصله دارد بنابراین به ما نزدیک است و دهمین ستارۀ بزرگ آسمان محسوب می‌شود.»

دانشمندان در ماه‌های اخیر با رصد این ستاره به نشانه‌هایی دست یافته‌اند که حاکی از انفجار قریب‌الوقوع آن است.

داریل سلیگمن می‌گوید: «این اتفاق بسیار هیجان‌انگیز است. یکی از احتمالات این است که ستارۀ "شبان‌شانه" زندگی خود را با انفجاری عظیم موسوم به "ابرنواختر" پایان دهد. این چیزی فوق‌العاده است زیرا به این ترتیب ما از نزدیک می‌توانیم شاهد وقوع یک "ابرنواختر" باشیم.»

با این وجود هنوز مشخص نیست که این انفجار حدودا چه زمانی روی خواهد داد. اما چیزی که دانشمندان از آن مطمئن هستند اینکه مرگ این ستاره، هیچ نگرانی امنیتی برای سیاره ما در پی نخواهد داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تام کروز با همکاری ناسا به فضا می‌رود

آیا جهان هستی هنوز کهکشان‌های جدید می‌سازد؟

شبیه‌سازی تصویری ناسا از سفر به «نقطه بی‌بازگشت»؛ وقتی درون سیاهچاله سقوط می‌کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟