Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حضور رزتا در مدار ستاره دنباله دار چوری یکساله شد

حضور رزتا در مدار ستاره دنباله دار چوری یکساله شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یک سال از آغاز ماموریت تاریخی فضاپیمای روزتا در مدار ستاره دنباله دار چوری می گذرد. رزتا اولین ساخته بشری است که از زمین به دیدار شهاب سنگها رفته

آگهی

یک سال از آغاز ماموریت تاریخی فضاپیمای روزتا در مدار ستاره دنباله دار چوری می گذرد. رزتا اولین ساخته بشری است که از زمین به دیدار شهاب سنگها رفته است. او در این سفر، کاوشگر فیله را نیز با خود برده است.

ربات کاوشگر «فیله» از نظر دانشمندان یک قهرمان بین سیاره ای است. او پس از ۱۰ سال سفر همچون یک مسافر با فضاپیمای رزتا و طی مسافتی بیش از ۵۱۰ میلیون کیلومتر، در ۱۲ نوامبر سال ۲۰۱۴ میلادی فرود تاریخی اش را روی ستاره دنباله دار چوری با موفقیت انجام داد. فرودی که البته هفت ساعت طول کشید.

فرود او شاهکاری در دنیای علم محسوب می شد.

کلودیو رزمینو، خبرنگار یورونیوز در باره این لحظه می گوید: «یک شادی بزرگ و وصف نشدنی، مانند پایان یک بازی، فینال جام جهانی. همه یکدیگر را در آغوش می گرفتند، فریاد می زدند و دنیایی از احساسات وجود داشت. این لحظه از نقطه نظر حرفه ای، منحصر به فرد بود. از نظر همه دانشمندانی که در آنجا حضور داشتند، این لحظه، نقطه اوج بیست سال کار حرفه ای گروهی از آنان محسوب می شد.»

ربات فیله تنها توانست دو روز و نیم کار کند و پس از آن در حفره ای تاریک فرود آمده و ارتباطش با رزتا تقریبا قطع شد اما در این مدت داده هایی را جمع آوردی کرد که بسیار زیاد و قابل توجه بود. او توانست در این مدت سه بار اطلاعاتش را از طریق رزتا به زمین مخابره کند. خود فضاپیمای رزتا نیز اکتشافات قابل توجهی داشت که یکی از مهمترین آنها، کشف ملکول اکسیژن در این دنباله دار بود.

کاترین آلتوگ، پژوهشگر ارشد آژانس فضایی اروپا می گوید: «بزرگترین شگفتی تا امروز، کشف ملکول اکسیژن است آنهم در جایی که اصلا انتظار آن نمی رفت و این به ما چیزهای زیادی در این باره می گوید که این مواد از کجا آمده اند و در کجا شکل گرفته اند.»

روزتا قادر به کشف اکسیژن مولکولی شد و فیله نیز مولکولهای آلی پیچیده ای را شناسایی کرد؛ دو کشف مهم. دانشمندان اکنون امیدوارند بتوانند بار دیگر با ربات کوچک فیله، ارتباط برقرار کنند.

خبرنگار یورونیوز می گوید: «اکنون چه پیش خواهد آمد؟ اول اینکه، اگر ربات فیله در وضعیت خوبی باشد می تواند باز هم اطلاعات مهم علمی را مخابره کند. در هفته های پیش رو خواهیم دید. پنجره ها برای تحقیق بیشتر تا پایان ماه ژانویه باز می مانند… سپس توپ در زمین رزتا خواهد افتاد و این رزتا خواهد بود که به ما در ادامه فعالیتهای علمی مان کمک می کند… پس از آن منتظر لحظه بزرگ، نمادین و بسیار مهم برای این ماموریت خواهیم بود یعنی زمانیکه رزتا (که اکنون در مدار چوری است) در ماه سپتامبر روی ستاره دنباله چوری خواهد نشست…. آنگاه خواهیم دید آیا فاز عملیاتیِ دیگری پس از این فرود وجود خواهد داشت یا خیر.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازگشت اروپا به فضا با آریان۶؛«بر سر میز با کشورهای موفق در عرصه هوافضا باید ظرفیت‌هایی داشته باشید»

پیچیده‌ترین مأموریت؛ آژانس فضایی اروپا ماهواره‌ای برای کاوش درباره ابرها به مدار زمین فرستاد

چرا پرتاب موشک آریان ۶ برای آژانس فضایی اروپا مهم است؟