Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اشرف غنی: پیشرفت‌های قابل توجهی در مذاکرات واشنگتن با طالبان بدست آمده است

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان
اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از سوی دیگر نیویورک تایمز به نقل از منابع افغان و آمریکایی اعلام کرده که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه برای انجام توافق نهایی با طالبان تحت شرایطی خاص چراغ سبز نشان داده است.

آگهی

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید که در مذاکرات میان نمایندگان آمریکا و گروه طالبان برای خاتمه دادن به مناقشه داخلی این کشور پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای بدست آمده است.

رئیس جمهوری آمریکا این ادعا را پس از گفتگوی تلفنی سه شنبه شب با مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا مطرح کرد. این در حالیست که کابل، پایتخت افغانستان روز سه شنبه بار دیگر پس از نزدیک به دو ماه آرامش هدف یک حمله انتحاری دیگر قرار گرفته بود.

رئیس جمهوری افغانستان سه شنبه شب با انتشار توییتی تصریح کرد: «امروز تماسی تلفنی از سوی مایک پمپئو دریافت کردم و از پیشرفت‌های قابل ملاحظه بدست آمده در مذاکرات جاری صلح با طالبان مطلع شدم.»

آقای غنی در ادامه با استقبال از آنچه وی آن‌را «پیشرفت قابل توجه» خواند، تاکید کرد که وزیر خارجه آمریکا وی را از پیشنهاد طالبان برای کاهش چشمگیر و پایدار خشونت در کشورش مطلع کرده است.

رئیس دستگاه اجرایی دولت افغانستان پس از مکالمه تلفنی با مایک پمپئو دست به انتشار چند پیام توییتری زد که در یکی دیگر از آنها ضمن اشاره به «خوشبینی» وزیر امور خارجه آمریکا نسبت به کاهش خشونت‌ها،‌ نسبت به پیشرفت‌ حاصل در مذاکرات جاری و احتمال دست یابی به توافقی که راه را برای مذاکرات بین افغانی و در نهایت تحقق یک صلح پایدار هموار می‌کند، ابراز امیدواری شده است.

خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی در این خصوص به نقل از یک مسئول بلند پایه گروه طالبان اعلام کرد که دور جدید مذاکرات میان نمایندگان دو طرف قرار است عصر روز چهارشنبه در دوحه،‌ محل برگزاری گفتگوی‌های صلح میان آمریکا و طالبان از سر گرفته شود.

از سوی دیگر نیویورک تایمز به نقل از منابع افغان و آمریکایی اعلام کرده است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه برای انجام توافق نهایی با طالبان تحت شرایطی خاص چراغ سبز نشان داده است.

گفته می‌شود که طالبان بر سر خروج نیروهای آمریکایی از خاک افغانستان با نمایندگان واشنگتن مذاکره می‌کند و تضمین داده است که در صورت تحقق این امر تضمین‌هایی عملی برای تامین امنیت، کاهش خشونت و گشایش دیالوگ و گفتگوهای بین افغانی به طرف مذاکراه خود بدهد.

سند توافقی ابتدایی که پیش‌تر قرار بود ابتدای ماه سپتامبر به تایید و امضای دونالد ترامپ برسد در پی کشته شدن یک سرباز آمریکایی در جریان یکی از حملات گروه طالبان، در آخرین لحظات با مخالفت رئیس جمهوری آمریکا معلق ماند.

دو طرف پس از آن گفتگوها را بار دیگر در قطر از سر گرفتند. به گفته تحلیلگران، نمایندگان واشنگتن این بار کاهش چشمگیر و معنی دار خشونت‌ها از سوی طالبان را به عنوان یک پیش شرط اساسی برای دستیابی به هرگونه توافق صلح مطرح کردند.

طالبان اواسط ماه گذشته میلادی اعلام کرده بودند که پیشنهاد آتش بس موقت را به آمریکا ارائه داده‌اند اما ایالات متحده هنوز به صورت رسمی به این پیشنهاد واکنشی نشان نداده است.

گفتگوها میان نمایندگان دو طرف در حالی ادامه دارد که روز سه شنبه در جریان یک حمله انتحاری در کابل دست کم ۵ نفر از جمله دو غیرنظامی جان خود را از دست دادند. از سوی دیگر گفته می‌شود که روز شنبه گذشته نیز در جریان حمله تدارک دیده شده از سوی یک سرباز افغان در شرق این کشور دو نظامی آمریکایی کشته و شش تن دیگر مجروح شدند.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طالبان: مذاکره با آمریکا تمام شد، توافق صلح امضاء می‌شود

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد