Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ماه نخست سال ۲۰۲۰ از زمان ثبت داده‌ها گرمترین ژانویه تاریخ بود

ماه نخست سال ۲۰۲۰ از زمان ثبت داده‌ها گرمترین ژانویه تاریخ بود
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مدیران برنامه کوپرنیک اروپا پنج سال گذشته را گرمترین دوره پنج ساله ای دانسته اند که تاکنون به ثبت رسیده است.

آگهی

مسئولان برنامه کوپرنیک اروپا اعلام کردند که نخستین ماه سال ۲۰۲۰ گرمترین ماه ژانویه از زمان ثبت داده های هواشناسی تاکنون بوده است.

میانگین دمای کره زمین در ماه گذشته میلادی از ماه ژانویه سال ۲۰۱۶ که تاکنون گرمترین ماه ژانویه محسوب می شد بیشتر بود.

دمای هوا اروپا در ماه ژانویه سال جاری از میانگین دمای هوای ماه های ژانویه سال های ۱۹۸۱ تا ۲۰۱۰ میلادی ۳.۱ درجه سانتیگراد بیشتر بود.

مسئولان برنامه کوپرنیک پیش از این در اواسط ماه ژانویه اعلام کرده بودند که سال ۲۰۱۹ در فهرست گرمترین سال های جهان در جایگاه دوم قرار گرفته است. این فهرست از زمان ثبت داده های هواشناسی پدید آمده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مدیران برنامه کوپرنیک اروپا پنج سال گذشته را نیز گرمترین دوره پنج ساله ای دانسته اند که تاکنون به ثبت رسیده است. آنها همچنین تاکید می کنند که دهه ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ نیز گرمترین دهه ای بوده که انسان از زمان ثبت داده های هواشناسی تاکنون تجربه کرده است.

یکی از وظایف برنامه کوپرنیک اروپا که تحت نظر کمیسیون اروپا فعالیت می کند بررسی تاثیر تغییرات آب و هوایی است.

دانشمندان هشدار می دهند با ادامه روند کنونی و عدم کاهش انتشار گازهای گلخانه ای دمای کره زمین تا پایان قرن بیست و یکم چهار یا پنج درجه سانتیگراد افزایش خواهد یافت. این در حالی است که دمای کره زمین هم اکنون به طور میانگین تنها یک درجه سانتیگراد نسبت به دوران پیش از صنعتی شدن افزایش یافته است.

هدف از توافق پاریس که در سال ۲۰۱۵ به امضاء رسید جلوگیری از افزایش بیش از دو درجه ای دمای کره زمین است. این در حالی است که به گفته کارشناسان حتی اگر همه کشورهای امضاءکننده توافق پاریس به تعهدات خود عمل کنند باز هم کره زمین تا پایان قرن بیست و یکم افزایش سه درجه ای دمای هوا را تجربه خواهد کرد.

ماه ژانویه سال ۲۰۲۰ در حالی گرمترین ژانویه از زمان ثبت داده های هواشناسی تاکنون لقب می گیرد که گرتا تونبرگ، فعال ۱۷ ساله محیط زیست در همین ماه در نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس خواستار توقف فوری سرمایه گذاری در اکتشاف و استخراج سوخت های فسیلی شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

داده‌های قدیمی آب و هوایی چه کمکی به درک تغییرات اقلیمی می‌کند؟

وضعیت اضطرار اقلیمی؛ اولین دغدغه نیمی از مردم اروپا آینده زمین است

از گرمای غافلگیرکننده در سن‌پترزبورگ تا پدیده قابل انتظار «منهتن‌هنج» در نیویورک