Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

گزارش دو آژانس آمریکایی: دومین دهه قرن بیست و یکم گرمترین دهه کره زمین بود

گزارش دو آژانس آمریکایی: دومین دهه قرن بیست و یکم گرمترین دهه کره زمین بود
Copyright Euronews
Copyright Euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دمای زمین بطور متوسط در دهه ۲۰۱۰ میلادی ۱۴.۷ درجه سانتیگراد (۵۸ درجه فارنهایت) بوده است. این دما در مقایسه با دمای زمین در قرن بیست و یکم، ۰.۸ درجه سانتیگراد (۱.۴ درجه فارنهایت) افزایش نشان می دهد. دانشمندان می گویند که سال جاری میلادی می تواند حتی گرم‌تر از گذشته باشد و رکورد جدیدی بر جای بگذارد.

آگهی

دو آژانس آمریکایی در گزارشی می گویند که دومین دهه قرن بیست و یکم با فاصله زیاد نسبت به دهه‌های گذشته، گرمترین دهه کره زمین بوده است.

موسسه مطالعات فضایی گادرد ناسا و اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده آمریکا محاسبه کرده‌اند که سال ۲۰۱۹ در ۱۴۰ سال گذشته در رتبه دوم گرمترین سال جای می گیرد.

اگر ۱۰ نمونه از سا‌ل‌های بسیار گرم دهه‌های اخیر را مورد مطالعه قرار دهیم ۸ سالش در دهه دوم قرن بیست و یکم اتفاق افتاده‌اند. از دو سال باقیمانده، یک سال در اولین دهه قرن بیست و یکم (۲۰۰۵) و یک سال در پایان قرن بیست و یکم (۱۹۹۸) روی داده است.

گوین اشمیت، مدیر موسسه مطالعات فضایی گادرد ناسا می گوید دومین دهه قرن بیست و یکم از ۱۱ هزار و ۵۰۰ سال پیش تاکنون یعنی از زمان پیدایش تمدن بر روی کره زمین، گرمترین دورانش زمین بوده است.

دمای زمین بطور متوسط در دهه ۲۰۱۰ میلادی ۱۴.۷ درجه سانتیگراد (۵۸ درجه فارنهایت) بوده است. این دما در مقایسه با دمای زمین در قرن بیست و یکم، ۰.۸ درجه سانتیگراد (۱.۴ درجه فارنهایت) افزایش نشان می دهد.

AP

دانشمندان می گویند که سال جاری میلادی می تواند حتی گرم‌تر از گذشته باشد و رکورد جدیدی بر جای بگذارد.

گوین اشمیت می گوید که فرایند گرمتر شدن زمن چیزی است که هر سال شاهدش هستیم و به نظر می رسد این روند ادامه داشته باشد تا زمانی که روند صعودی تولید گازهای گلخانه‌ای متوقف و وضعیت تثبیت شود.

ناسا می گوید که در کل کره زمین از ابتدای عصر صنعتی شدن حدود ۱.۲ درجه سانتیگراد (نزدیک به ۲.۲ درجه فارنهایت) گرمتر شده است. عددی که از این منظر عدد مهمی به شمار می رود که رهبران جهان در سال ۲۰۱۵ تصمیم گرفتند مانع عبور این رقم از ۱.۵ درجه سانتیگراد شوند. تصمیمی که با اختلافات فراوان کشورها بر سر کاهش گازهای گلخانه‌ای و به‌ویژه خروج ایالات متحده از توافق پاریس، به نظر نمی رسد قابل تحقق باشد.

دانشمندان بسیاری معتقدند روند گرم شدن زمین بیشتر در اثر فعالیت‌های انسانی در اثر تولید گازهای گلخانه‌ای است و دلایل طبیعی مانند گرمای بیشتر خورشید، بازتاب بیشتر نور خورشید به دلیل ذرات آتشفشانی موجود در جو و تغییرات تصادفی آب و هوا سهم اندکی در این گرمایش دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسابقات یورو ۲۰۲۴؛ اسپانیا مقتدرانه شروع کرد، ایتالیا گام اول را لرزان برداشت

قیمت آبجو در سراسر اروپا؛ تماشاگران مسابقات فوتبال یورو ۲۰۲۴ چقدر می‌پردازند؟

نکات بهداشتی توصیه شده پیش از سفر به کشوری اروپایی که در آن تب دنگی شایع است