تبریک اشتباهی ترامپ به قهرمان سوپرباول

تبریک اشتباهی ترامپ به قهرمان سوپرباول
Copyright APSusan Walsh
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در پی پیروزی ۳۱ بر ۲۰ تیم فوتبال آمریکایی کانزاس سیتی چیفز بر تیم سانفرانسیسکو فورتی‌ناینرز در رقابت‌های سوپر باول (لیگ فوتبال ملی آمریکا) در پیام تبریکی توئیتری خود دچار یک اشتباه جغرافیایی در بین ایالت‌های آمریکا شد.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در پی پیروزی ۳۱ بر ۲۰ تیم فوتبال آمریکایی کانزاس سیتی چیفز بر تیم سانفرانسیسکو فورتی‌ناینرز در رقابت‌های سوپر باول (لیگ فوتبال ملی آمریکا) در پیام تبریکی توئیتری خود دچار یک اشتباه جغرافیایی در بین ایالت‌های آمریکا شد.

او این تیم را نماینده «ایالت بزرگ کانزاس» توصیف کرد در حالیکه تیم کانزاس سیتی چیفز متعلق به کانزاس سیتی در ایالت میزوری (میسوری) است.

ترامپ در توئیت خود پس از قهرمانی این تیم نوشت: «به تیم کانزاس سیتی چیفز برای یک بازی فوق‌العاده و بازگشتی عالی با وجود فشار بی حد و حصر، تبریک می‌گویم. شما نماینده ایالت بزرگ کانزاس و در واقع کل ایالات متحده آمریکا هستید که خیلی عالی است. کشور ما به شما افتخار می‌کند.»

عکس از توئیت ترامپ که در نهایت پاک شد

رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا پس از انتشار این توئیت متوجه اشتباه خود شد. توئیت را حذف کرد و بار دیگر در فاصله اندکی توئیت جدیدی منتشر کرد که در آن اشتباهش را تصحیح کرد و خطاب به این تیم نوشت که شما قهرمانان واقعی هستید.

توئیت اصلاح شده ترامپ

اما این اشتباه که تنها مدت کوتاهی در حساب توئیتری رئیس جمهوری آمریکا بود، باعث شد که در شبکه‌های اجتماعی بسیاری نسبت به این گاف واکنش نشان دهند. به‌طوریکه کلر مک کاسکیل، سناتور پیشین میزوری در توئیتی با «احمق» توصیف کردن ترامپ تاکید کرد که تیم قهرمان در میزوری است.

کانزاس سیتی در ایالت میزوری در شرق ایالت کانزاس قرار دارد گرچه بخشی از این شهر در ایالت کانزاس واقع است اما مقر تیم کانزاس سیتی چیفز ایالت میزوری است.

یکی از کاربران توئیتر نیز این اشتباه ترامپ را با تلاش هفته گذشته مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا برای شرمسار کردن یکی از خبرنگاران با این سوال که «آیا می‌داند اوکراین روی نقشه جهان کجاست؟» مقایسه کرد. پمپئو متولد ایالت کانزاس است.

ماری لوئيس کری خبرنگار رادیو ملی آمریکا هفته گذشته در گفت‌وگو با وزیر خارجه آمریکا از او درباره ماجرای اوکراین و اتهاماتی که به رئيس جمهوری آمریکا وارد شده است، پرسیده بود اما پمپئو در پاسخ تلاش کرد که بحث را منحرف کند و به خبرنگار گفته بود که قصد ندارد درباره اوکراین صحبت کند. اما این پایان ماجرا نبود و پس از پایان گفت‌وگو خبرنگار به اتاق وزیر امور خارجه آمریکا دعوت می‌شود و پمپئو از کری می‌پرسد اصلا می‌دانی اوکراین کجای نقشه جهان است؟ وقتی کری پاسخ مثبت می‌دهد، وزیر خارجه آمریکا از همکارانش می‌خواهد یک نقشه جهان بدون اینکه نام کشورها روی آن نوشته شده باشد را برایش بیاورند. کری لوئيس در ادامه تشریح این ماجرا نوشت: «پمپئو از من خواست اوکراین را در نقشه نشانش دهم. وقتی توانستم این کار را بکنم، با عصبانیت نقشه را کنار گذاشت و گفت: «این رفتارت را به اطلاع مدیرانت خواهم رساند.»

این نخستین باری نیست که اشتباهات ترامپ جنجالی می‌شود. او سال گذشته برای اشاره به مسیر طوفان دوریان با نمایش نقشه‌ای از شهرها و ایالت‌هایی که در معرض این طوفان قرار داشتند، ایالت آلاباما را به اشتباه در فهرست مناطق آسیب‌پذیر قرار داد. ایالتی که در مسیر طوفان نبود و از آن آسیب نمی‌دید.

سال گذشته همچنین ترامپ در توئیتی درباره ماموریت‌های ناسا، ماه را بخشی از مریخ توصیف کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکایی‌ها در سال ۲۰۲۰ کدام واژه‌ها را اشتباه تلفظ کردند؟

توئیت ترامپ درباه جیمز کومی، رکورد جستجوی واژه «قالتاق» را شکست

فوتبال آمریکایی: تیم رایدرز به شهر لاس وگاس منتقل میشود