Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

توئیت ترامپ درباه جیمز کومی، رکورد جستجوی واژه «قالتاق» را شکست

توئیت ترامپ درباه جیمز کومی، رکورد جستجوی واژه «قالتاق» را شکست
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی توئیت ترامپ رکورد جستجوی کاربران در سایت دیکشنری وبستر برای واژه‌های «قالتاق» و «نالایق‌سالاری» شکسته شد

آگهی

توئیت دونالد ترامپ درباره جیمز کومی در آستانه انتشار کتاب رئیس سابق اف‌بی‌آی باعث شد که رکورد یک واژه و اصطلاح عامیانه در وبسایت دیکشنری وبستر ۶۰ هزار بار افزایش یابد.

این اصطلاح «slime ball» است که یکی از معانی آن «قالتاق» و «هفت خط» بوده و برای توهین و تحقیر افراد به‌کار برده می‌شود. ترامپ در سلسه توئیت‌هایی، جیمز کومی را دروغگو و «قالتاق» خواند که در ارتباط با پرونده مربوط به ایمیل‌های هیلاری کلینتون ضعیف عمل کرده و «رئیسی افتضاح برای اف‌بی‌آی» بوده است. رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین اخراج کومی را بهترین تصمیم خود خواند.

میریام وبستر می‌گوید که در عرض چند ساعت این اصطلاح به دومین واژه جستجو در این وبسایت تبدیل شد. فرهنگ لغات این اصطلاح را به معنای فردی «منزجر کننده و دارای رفتاری زننده» ترجمه کرده است.

کتاب رئیس سابق اف‌بی‌آی: ترامپ مانند رئیس باندهای مافیایی به دنبال ابراز وفاداری است

این واکنش‌های عصبانی رئیس جمهوری ایالات متحده به دلیل انتشار کتاب آقای کومی در روزهای آینده و مصاحبه‌های وی در ارتباط با این کتاب است. کتاب جیمز کومی با نام «وفاداری مطلق: حقیقت، دروغ، رهبری» تصویری از دونالد ترامپ ارائه می‌کند که شبیه سردسته باندی مافیایی به دنبال ابراز وفاداری و خاکساری دیگران است و به اخلاق و حقیقت اهمیتی نمی‌دهد.

دونالد ترامپ بارها در جلسات مختلف دو نفره از جیمز کومی ریاست وقت اف‌‌بی‌آی خواسته بود که وفاداری خود را ثابت کرده و پرونده مایکل فلین، مشاور وقت امنیت ملی در زمینه ارتباط با روسیه را متوقف کند.

کتاب وفاداری مطلق، گزیده‌ای از یادداشت‌های جیمز کومی درباره زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ و ریاست خود وی در اف‌بی‌آی است. او در این کتاب از خصوصیات اخلاقی و سیاسی تا ظاهر و قیافه رئیس جمهوری ایالات متحده و همچنین پرونده‌هایی نظیر «روسپی‌های روس در اتاق هتل مسکو» نکاتی را مطرح کرده است.

کتاب در دست انتشار جیمز کومی، رئیس سابق اف‌بی‌آی با نام «وفاداری مطلق»

بیشتر بخوانید:

حکومت «پخمه سالار» رتبه اول جستجوی کاربران درباره اتفاقات سیاسی آمریکا

روز جمعه واژه «kakistocracy» با ریشه‌ای یونانی به معنای «پخمه سالاری» یا «ناشایسته سالاری» و یا «حکومت احمق‌ها» نیز اصطلاح برتر جستجو در وبسایت دیکشنری «میریام وبستر» بود. این اصطلاح به حکومتی اطلاق می‌شود که به دست گروهی کوچک از بدترین مردم یک جامعه اداره می‌شود که کمترین شایستگی را داشته و به خوب و بد اهمیتی نمی‌دهند.

دلیل جستجوی این واژه ریتوئیت «جان برنان» رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در دوران باراک اوباما در پاسخ به توئیت دونالد ترامپ بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای برنان در پاسخ به اظهار نظر رئیس جمهوری آمریکا درباره جیمز کومی نوشت:‌ «این حکومت پخمه سالاری‌ تان پس از طی دورانی ناامید کننده سقوط می‌کند. تاریخ این بهترین ملت نشان داده که از بدترین کابوس‌ها عبور می‌کند و زندگی مردم آمریکا قوی‌تر و متعهدانه تر خواهد شد حتی برای کسانی که فریب شما را خورده بودند.»

فرهنگ لغات میریام وبستر می‌گوید که جستجو برای واژه «kakistocracy» در روز گذشته ۱۳هزار و ۲۰۰ بار افزایش یافته است.

جان برنان که بارها دولت دونالد ترامپ را مورد انتقاد قرار داده است، ماه گذشته نیز خطاب به قانونگذاران حامی وی گفت که با «مکافات عمل» مواجه خواهند شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تبریک اشتباهی ترامپ به قهرمان سوپرباول

قطع دسترسی رئیس سابق سیا به اطلاعات محرمانه؛ جان برنان واکنش نشان داد

باز شدن قفل بسته تسلیحاتی ۱۸ میلیارد دلاری آمریکا؛ ۵۰ جنگنده اف-۱۵ در اختیار اسرائیل قرار می‌گیرد