Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

«احتمال پناهنده شدن» دلیل عدم صدور روادید برای ژیمناست های ایران

سعید کیخا
سعید کیخا Copyright طرفداری
Copyright طرفداری
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت خارجه استرالیا به دلیل احتمال پناهنده شدن ورزشکاران ایرانی از صدور روادید برای آنها خودداری کرد.

آگهی

وزارت خارجه استرالیا از صدور ویزا به سه ورزشکار ایرانی به ظن درخواست پناهندگی آنها سرباززد.

سفارت استرالیا در پاسخ به هیات ورزشی ایران به جز نگرانی از «احتمال پناهندگی ورزشکاران» توضیح دیگری نداده است.

موضوعی که باعث خشم سعیدرضا کیخا، ستاره تیم ملی ژیمناستیک هنری ایران شد. وی در گفت و گو با رسانه های ایران اعلام کرد دیگر تمرکز لازم برای ادامه تمرینات را ندارد. سعیدرضا کیخا که با شرکت در رقابت های جام جهانی استرالیا می تواند شانس زیادی برای حضور در بازی های المپیک داشته باشد به رسانه های ایران گفت: « من ۲۰ سال زحمت کشیدم تا به اینجا برسم و مدت‌ها از خانواده‌ام دور بودم و تنها چند ماه در کنار پسر ۳ ساله‌ ام حضور داشتم. همه این سختی‌ها را به جان خریدم تا به المپیک برسم، اما عدم شرکت در جام‌جهانی ملبورن باعث می‌شود شانسم برای کسب سهمیه المپیک خیلی کم شود.»

اولین بار رئیس فدراسیون ژیمناستیک روز یکشنبه احتمال پناهنده شدن را دلیل رد ویزای ورزشکاران ایرانی دانست. به گفته زهرا اینچه درگاهی سه ماه پیش اسامی سه ژیمناست به سفارت استرالیا در ایران داده شده اما سفارت این کشور در تهران از صدور روادید خودداری کرده است. رئیس فدراسیون ایران دولت استرالیا به سیاسی کاری محض متهم کرد و اعلام کرد دلایل ارائه شده از سوی استرالیا با روح المپیک و مسابقات ورزشی در تناقض است.

در هفته های اخیر برخی از ورزشکاران ایرانی به کشورهای دیگر پناهنده شده و یا اعلام کرده اند که دیگر برای تیم های ملی ایران بازی نخواهندکرد. از جمله آنها می توان به کیمیا علیزاده، تنها زن مدال آور تکواندوی زنان در المپیک، علیرضا فیروزجا استاد بزرگ شطرنج و سعید ملایی قهرمان جودو ونوید زنگنه عضو تیم ملی کشتی آزاد اشاره کرد.

روز دوشنبه وزیر ورزش و جوانان گفت که دولت در قبال مهاجرت ورزشکاران بی تفاوت نیست. او تاکید کرد که باید درها باز بگذاریم و اجازه دهیم تا ورزشکاران و قهرمانان هر زمان که خواستند به کشور بازگردند. وی تاکید کرد نباید به این موضوع به عنوان یک بحران سیاسی و اجتماعی نگاه کنیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ملایی با پرچم مغولستان هم شانس رویارویی با حریف اسرائیلی را از دست داد

سعید ملایی به یورونیوز: برایم آزاد و انسان بودن مهم است

ورزشکاران حرفه‌ای با درآمد خود چه می‌کنند؟