سعید ملایی به یورونیوز: برایم آزاد و انسان بودن مهم است

سعید ملایی به یورونیوز: برایم آزاد و انسان بودن مهم است
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یورونیوز با جودوکار ایرانی که هفته گذشته اردوی تیم ملی را به دلیل فشارهای سیاسی ترک کرده بود در آلمان گفتگو کرد.

آگهی

سعید ملایی، یکی از امیدهای کسب مدال طلای جودو در بازی های المپیک آینده، هفته گذشته اردوی تیم ملی جودوی ایران را ترک کرد و با حمایت فدراسیون بین المللی جودو از ژاپن به آلمان بازگشت.

سید شماره یک جودوی جهان اعلام کرد به دلیل فشارهای فدراسیون جودو و کمیته ملی المپیک ایران در حالی که در بهترین وضعیت آمادگی به سرمی برده، به ناچار در مرحله نیمه پایانی مسابقه را به حریف بلژیکی واگذار کرده تا در فینال در مقابل حریف اسرائیلی قرارنگیرد.

این اولین بار نیست که یک ورزشکار ایرانی به دلیل عدم مقابله با حریف اسرائیلی به بهانه مصدومیت و یا شکست مصلحتی ناگزیر مسابقات را ترک می کند.

سعید ملایی اما اولین ورزشکار ایرانی در اندازه های یک قهرمان جهانی است که در واکنشی کم سابقه، با خروج از اردوی تیم ملی، به سیاسی شدن ورزش و فشار حکومت ایران اعتراض می کند.

ملایی ۲۷ ساله می گوید دلیل اصلی این کار «آرزوی شرکت در بازیهای المپیک توکیو» است. یورونیوز در آلمان با وی به گفتگو نشست. ملایی می گوید تصمیم شجاعانه ای گرفته است تا به «جهان اعلام کند به عنوان یک ورزشکار و انسان آزاد» می خواهد اختیار زندگی خود را در دست بگیرد. وی می گوید: «در ژاپن زندگی قبلی‌ام را با بازی های المپیک معامله کردم».

سعید ملایی از ورزشکار و رقیب اسرائیلی خود به عنوان یک دوست یاد می کند و می گوید «مبارزه ورزشی تنها روی تشک (تاتامی) رخ می دهد» و نباید به آن رنگ سیاسی داد. جودوکار ایرانی رقابت خود با حریف اسرائیلی در بازی های المپیک توکیو را محتمل می داند.

وی به یورونیوز می گوید کمیته بین المللی المپیک و فدراسیون بین المللی جودو قول داده اند که این جودوکار تحت لوای تیم المپیک و یا زیر پرچم کشور دیگری به هرترتیب در رقابت های المپیک شرکت کند تا به آرزوی دیرینه اش برسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«احتمال پناهنده شدن» دلیل عدم صدور روادید برای ژیمناست های ایران

سعید مولایی قهرمان جودوی ایران در آلمان درخواست پناهندگی داد

قطعنامه دولت اسرائیل در مخالفت با به رسمیت شناختن تشکیل کشور فلسطینی با رای قاطع پارلمان تصویب شد