Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

کیمیا علیزاده به آلمان مهاجرت می‌کند

کیمیا علیزاده به آلمان مهاجرت می‌کند
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کیمیا علیزاده، نخستین مدال‌آور زن ایران در بازی‌های المپیک، که به تازگی با انتشار مطلبی انتقادی از تصمیم خود برای ادامه حرفه ورزشی در خارج از کشور خبر داده بود آلمان را به عنوان مقصد تازه خود انتخاب کرده است.

آگهی

کیمیا علیزاده، نخستین مدال‌آور زن ایران در بازی‌های المپیک، که به تازگی با انتشار مطلبی انتقادی از تصمیم خود برای ادامه حرفه ورزشی در خارج از کشور خبر داده بود آلمان را به عنوان مقصد تازه خود انتخاب کرده است.

میمون ال بوجوفی، سرمربی هلندی کیمیا علیزاده، با اعلام این خبر به خبرگزاری رویترز گفته است که خانم علیزاده تصمیم گرفته تا حرفه ورزشی خود را در آلمان ادامه دهد.

پیشتر در هفته گذشته نشریه بیلد آلمان در گزارشی با اشاره به تمایل کیمیا علیزاده برای ادامه حرفه ورزشی خود در آلمان، از قول او آورده بود که وی پیشنهاداتی از هلند، کانادا، بلژیک و بلغارستان داشته است.

سرمربی هلندی او گفته است بعد از تصمیم کیمیا علیزاده به ترک ایران و انتشار نامه، «خیلی ها برای به دست آوردن او تلاش کرده‌اند».

در همین حال محمد پولادگر، رئیس فدراسیون تکواندوی ایران، درباره احتمال حضور علیزاده در ترکیب تیم ملی آلمان در مسابقات المپیک آتی گفت: «کیمیا علیزاده قانونی نمی‌تواند برای کشور دیگر بازی کند. از آخرین حضور یک ورزشکار در ترکیب تیم ملی باید ۳ سال بگذرد تا برای کشور جدید بتواند بازی کند...اصلا امکان پذیر نیست مگر در تیم پناهجویان که کمیته بین المللی المپیک راه انداخته است که آن هم شرایط خاص دارد.»

کیمیا علیزاده هفته گذشته با انتشار پستی اینستاگرامی به شدت از سیاست‌های جمهوری اسلامی درباره زنان انتقاد کرد و نوشت: «من یکی از میلیون‌ها زن سرکوب شده در ایرانم که سال‌هاست هر طور خواستند بازی‌ام دادند. هر کجا خواستند بردند. هر چه گفتند پوشیدم. هر جمله‌ای دستور دادند تکرار کردم. هر زمان صلاح دیدند، مصادره‌ام کردند. مدال‌هایم را پای حجاب اجباری گذاشتند و به مدیریت و درایت خودشان نسبت دادند.»

این قهرمان تکواندو ایران افزوده بود: «من برایشان مهم نبودم. هیچکداممان برایشان مهم نیستیم، ما ابزاریم. فقط آن مدال‌های فلزی اهمیت دارد تا به هر قیمتی که خودشان نرخ گذاشتند از ما بخرند و بهره‌برداری سیاسی کنند، اما همزمان برای تحقیرت، می‌گویند: فضیلت زن این نیست که پاهایش را دراز کند!».

کیمیا علیزاده علاوه بر اینکه نخستین زن ایرانی است که در بازی‌های المپیک موفق به کسب مدال شده است، نخستین مدال تکواندو زنان ایران را نیز در مسابقات قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۵ کسب کرد و پیش از آن نیز نخستین مدال دختران در قهرمانی نوجوانان جهان در سال ۲۰۱۴ را به دست آورد.

او در سال ۲۰۱۷ نیز با حضور در فینال رقابت‌های تکواندو قهرمانی جهان مدال نقره گرفت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

View this post on Instagram

با سلام آغاز کنم، با خداحافظی یا تسلیت؟ سلام مردم مظلوم ایران، خداحافظ مردم نجیب ایران، تسلیت به شما مردم همیشه داغدار ایران. شما مرا چقدر می‌شناسید؟ فقط آنطور که در مسابقات، در تلویزیون، یا در حضور مقامات دیده‌اید. اجازه دهید حالا آزادانه، هویت سانسور شده‌ام را معرفی کنم. می‌گویند کیمیا پس از این چیزی نخواهد شد. خودم از این هم فراتر می‌روم و می‌گویم قبل از این هم چیزی نبوده‌ام: «من کیمیا علیزاده، نه تاریخسازم، نه قهرمانم، نه پرچمدار کاروان ایران» من یکی از میلیون‌ها زن سرکوب شده در ایرانم که سال‌هاست هر طور خواستند بازی‌ام دادند. هر کجا خواستند بردند. هر چه گفتند پوشیدم. هر جمله‌ای دستور دادند تکرار کردم. هر زمان صلاح دیدند، مصادره‌ام کردند. مدال‌هایم را پای حجاب اجباری گذاشتند و به مدیریت و درایت خودشان نسبت دادند. من برایشان مهم نبودم. هیچکداممان برایشان مهم نیستیم، ما ابزاریم. فقط آن مدال‌های فلزی اهمیت دارد تا به هر قیمتی که خودشان نرخ گذاشتند از ما بخرند و بهره‌برداری سیاسی کنند، اما همزمان برای تحقیرت، می‌گویند: فضیلت زن این نیست که پاهایش را دراز کند! من صبح‌ها هم از خواب بیدار می‌شوم پاهایم ناخودآگاه مثل پنکه می‌چرخد و به در و دیوار می‌گیرد. آنوقت چگونه می‌توانستم مترسکی باشم که می‌خواستند از من بسازند؟ در برنامه زنده تلویزیون، سوال‌هایی پرسیدند که دقیقاً بخاطر همان سوال دعوتم کرده بودند. حالا که نیستم می‌گویند تن به ذلت داده‌ام. آقای ساعی! من آمدم تا مثل شما نباشم و در مسیری که شما پیش رفتید قدم برندارم. من در صورت تقلید بخشی از رفتارهای شما، بیش از شما می‌توانستم به ثروت و قدرت برسم. من به اینها پشت کردم. من یک انسانم و می‌خواهم بر مدار انسانیت باقی بمانم. در ذهن‌های مردسالار و زن‌ستیزتان، همیشه فکر می‌کردید کیمیا زن است و زبان ندارد! روح آزرده من در کانال‌های آلوده اقتصادی و لابی‌های تنگ سیاسی شما نمی‌گنجد. من جز تکواندو، امنیت و زندگی شاد و سالم درخواست دیگری از دنیا ندارم. مردم نازنین و داغدار ایران، من نمی‌خواستم از پله‌های ترقی که بر پایه فساد و دروغ بنا شده بالا بروم. کسی به اروپا دعوتم نکرده و در باغ سبز به رویم باز نشده. اما رنج و سختی غربت را بجان می‌خرم چون نمی‌خواستم پای سفره ریاکاری، دروغ، بی عدالتی و چاپلوسی بنشینم. این تصمیم از کسب طلای المپیک هم سخت‌تر است، اما هر کجا باشم فرزند ایران زمین باقی می‌مانم. پشت به دلگرمی شما می‌دهم و جز اعتماد شما در راه سختی که قدم گذاشته‌ام، خواسته دیگری ندارم.

A post shared by 𝓚𝓲𝓶𝓲𝓪 𝓐𝓵𝓲𝔃𝓪𝓭𝓮𝓱🌟 (@kimiya.alizade) on

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تمام ورزشکاران ایرانی که پرچم ایران را رها کردند

کیمیا علیزاده «باید جراحی شود»

یورو ۲۰۲۴؛ پرتغال و ترکیه هم با پیروزی استارت زدند