تشکیلات خودگردان فلسطین با اسرائیل و آمریکا قطع رابطه کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تشکیلات خودگردان فلسطین با اسرائیل و آمریکا قطع رابطه کرد
کپی رایت  عکس از آسوشیتدپرس

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین روز شنبه اعلام کرد که «کلیه روابط» نهادهای زیر نظر این تشکیلات با اسرائیل و آمریکا قطع می شود.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در نشست وزرای خارجه اتحادیه کشورهای عرب در قاهره، پایتخت مصر گفت: «به اطلاع می رسانیم که هیچ گونه رابطه ای با شما [اسرائیل] و همینطور آمریکا در تمام زمینه ها از جمله مسائل امنیتی نخواهیم داشت.»

محمود عباس، ۸۴ ساله در سخنرانی خود همچنین طرح پیشنهادی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای حل مناقشه اسرائیل با فلسطینی ها را «نقض» توافق های اسلو دانست.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تاکید کرد که فلسطینی ها «حق دارند که برای پایان بخشیدن به اشغالگری به نبرد مشروع خود از راه های صلح آمیز ادامه دهند.»

اتحادیه کشورهای عرب نیز در این نشست با انتشار بیانیه ای طرح پیشنهادی رئیس جمهوری ایالات متحده را رد کرد. در این بیانیه آمده است که طرح صلح پیشنهادی «حقوق اساسی» فلسطینی ها را نادیده می گیرد.

اعلام جزئیات این طرح که «معامله قرن» خوانده می شود با استقبال اسرائیلی ها روبرو شد اما خشم فلسطینی ها را برانگیخت.

الحاق شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری رود اردن به اسرائیل یکی از مفاد بحث برانگیز طرح پیشنهادی رئیس جمهوری آمریکا است.

سازمان ملل متحد ساخت شهرک های یهودی نشین در سرزمین های متعلق به فلسطینیان را که از سال ۱۹۶۷ میلادی به اشغال اسرائیل در آمده است غیرقانونی می داند. از سرنوشت این شهرک ها، آینده بیت المقدس و مساله پایتخت دولت آینده فلسطین و همچنین بازگشت آوارگان فلسطینی به عنوان موضوعات اصلی مورد اختلاف بین اسرائیل و فلسطینی ها یاد می شود.