فلسطین و اسرائیل بر سر پایان نزاع تجاری به توافق رسیدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
فلسطین و اسرائیل بر سر پایان نزاع تجاری به توافق رسیدند
Copyright  Wikipedia/Roee Shpernick   -  

مقام‌های رسمی اسرائیلی و فلسطینی روز پنجشنبه ۲۰ فوریه (۱ اسفند) اعلام کردند بر سر پایان منازعه نزاع ۵ ماهه به توافق دست یافته‌اند.

این منازعه پس از آن شروع شد که در ماه سپتامبر مقامات فلسطینی اعلام کردند صنعت پرورش گوساله اسرائیل را تحریم خواهند کرد. اسرائیل طبق معاهده صلح موقت، یک بخش صنعتی محدود را در بخش اشغالی کرانه باختری اداره می‌کند.

در پی این تصمیم، نفتالی بنت وزیر دفاع اسرائیل در ماه ژانویه اعلام کرد تمامی واردات محصولات کشاورزی از سرزمین‌های فلسطینی را متوقف خواهد کرد. در واکنش، مقامات فلسطینی نیز متعاقبا متعهد شدند واردات محصولات کشاورزی اسرائیلی را متوقف کنند.

در بیانیه تازه وزارت دفاع اسرائیل آمده است: «تحریم گوساله برداشته شده است و به این ترتیب تجارت با فلسطینی‌ها به حالت عادی بازخواهد گشت.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دفتر نخست‌وزیری فلسطین نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده است: «توافق جدید به فلسطین اجازه خواهد داد تا واردات مستقیم احشام را، شامل گوساله‌ها، از هر کشوری در سراسر دنیا بدون مانع آغاز کند.»

بیش از دو سوم مجموع صادرات مزرعه‌داران فلسطینی در کرانه باختری به اسرائیل می‌رود. این در حالی است که وزارت کشاورزی اسرائیل اعلام کرده است تحریم ۴۰۰ گاوداری این کشور از ماه اکتبر تا کنون ضرری ۷۰ میلیون دلاری را متوجه صنعت دام این کشور کرده است.

معاهده صلح موقت تجاری میان فلسطین و اسرائیل در دهه ۹۰ میلادی بسته شده است و علیرغم شکست مذاکرات صلح جامع طرفین در سال ۲۰۱۴ تا کنون پابرجا مانده است.