Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سازمان ملل: غزه تا سال ۲۰۲۰ غیرقابل زندگی خواهد شد

سازمان ملل: غزه تا سال ۲۰۲۰ غیرقابل زندگی خواهد شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

همزمان با دهمین سالگرد محاصره نوار غزه سازمان ملل متحد با انتشار گزارشی وضعیت این منطقه را به شدت بحرانی خواند. در این گزارش تاکید شده است که غزه تا سال ۲۰۲۰ «غیرقابل زندگی» خواهد شد.

رابرت پیپر، هماهنگ کننده امور بشردوستانه در سرزمین‌های فلسطینی نیز پس از انتشار این گزارش در مصاحبه ای گفت که «تمام شاخص‌ها در نوار غزه در مسیر بدی قرار دارند.» وی دسترسی به بهداشت، انرژی و آب را به شدت نگران کننده خواند. آقای پیپر همچنین سرعت رشد جمعیت در نوار غزه را به عنوان یکی از مهمترین مشکلات این منطقه جغرافیایی کوچک معرفی کرد. جمعیت نوار غزه از سال ۲۰۱۲ تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی چهارصد هزار نفر افزایش داشته و به ۲ میلیون نفر رسیده است. پیش بینی می شود این جمعیت تا سال ۲۰۳۰ از مرز ۳ میلیون نفر نیز بگذرد. این در حالیست که زیرساخت‌های ضروری نوار غزه مانند مدارس، درمانگاه‌ها، آب آشامیدنی و سایر نیازهای ضروری پاسخگوی این جمعیت نیست.

نزدیک به نیمی از زمین‌های کشاورزی نوار غزه که در جریان جنگ سال ۲۰۱۴ نابود شده بودند هنوز بازسازی نشده اند. این منطقه همچنین به ۱۲۰ هزار واحد مسکونی نیاز دارد. به گفته سازمان ملل ۶۰ درصد از جمعیت جوان نواز غزه بیکارند.

از سال ۲۰۰۷ همزمان با روی کار آمدن حماس در نوار غزه این منطقه از هر چهار سو تحت محاصره هوایی، زمینی و دریایی اسرائیل و مصر قرار گرفته و ارتباط آن با جهان خارج عملا قطع شده است. نوار غزه تنها حداکثر ۳ ساعت در روز برق دارد.

بر اساس این گزارش بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۷ میلادی ۳۸۹ غیرنظامی از جمله ۱۰ زن و ۶۰ کودک به ضرب گلوله نیروهای اسرائیلی کشته و بیش از دو هزار و هشتصد نفر از جمله ۴۰۱ کودک و ۵۳ زن زخمی شده اند.

در پی انتشار این گزارش نماینده اسرائیل در سازمان ملل هرگونه مسئولیت در شرایط بحرانی نوار غزه را رد کرد و حماس را عامل این وضعیت معرفی کرد. وی گفت که حماس در ۱۰ سال گذشته «نه تنها به مردم بی گناه اسرائیل حمله کرده بلکه بجز ویرانی و درد، چیز دیگری برای ساکنان غزه به ارمغان نیاورده است.»

در بخش دیگری از گزارش سازمان آمده است که حماس برای کنترل شرایط به «رفتارهای غیرانسانی از جمله شکنجه، بازداشت خودسرانه، کشتار و ضرب و شتم» متوسل می شود و به شدت آزادی بیان را محدود کرده است. این گزارش گردان‌های عزالدین قسام را مسئول ربایش، ضرب و جرح و قتل مخالفان سیاسی معرفی می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فلسطین و اسرائیل بر سر پایان نزاع تجاری به توافق رسیدند

پیش‌روی تانک‌های اسرائیلی به عمق رفح؛ بیش از ۸۰۰ هزار فلسطینی از جنوب غزه گریخته‌اند

پیشروی اسرائیل در جبالیا و رفح در اوج اختلافات در کابینه ائتلافی؛ گانتس برای نتانیاهو مهلت تعیین کرد