اسرائیل بیش از یک میلیارد دلار درآمد مالیاتی تشکیلات فلسطینی را آزاد کرد

تشکیلات خودگردان فلسطین
تشکیلات خودگردان فلسطین Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته این مسئول ارشد فلسطینی کل بدهی مالی اسرائیل به تشکیلات خودگردان که از ناحیه اخذ مالیات‌ها جمع‌آوری شده ۳ هزار و ۷۶۸ میلیارد «شِکِل» معادل ۱.۱۵ میلیارد دلار است که بر اساس توافق صورت گرفته منتقل می‌شود.

آگهی

اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطین ظاهرا بخشی از اختلاف‌های خود را بر سر درآمد‌های مالیاتی بلوکه شده با توافق برای آزاد سازی یک میلیارد دلار از درآمدهای یاد شده حل کرده‌اند.

فرانس پرس روز چهارشنبه با انتشار گزارشی در این خصوص به نقل از یک مسئول بلند پایه فلسطینی نوشت که اسرائیل چند هفته پس از آغاز مجدد رایزنی‌ها میان دو طرف مبلغی معادل بیش از یک میلیارد دلار آمریکا به تشکیلات خودگردان فلسطین منتقل کرده است.

حسین الشیخ،‌ وزیر امور مدنی تشکلیات خودگردان فلسطین تصریح کرد که مبلغ واریز شده در اصل به مالیات و تعرفه‌های گمرکی اخذ شده توسط دولت اسرائیل از فلسطینان مربوط می‌شود.

به گفته این مسئول ارشد فلسطینی کل بدهی مالی اسرائیل به تشکیلات خودگردان که از ناحیه اخذ مالیات‌ها جمع‌آوری شده ۳ هزار و ۷۶۸ میلیارد «شِکِل» معادل ۱.۱۵ میلیارد دلار است که بر اساس توافق صورت گرفته منتقل می‌شود.

مالیات‌هایی که اسرائیل از فلسطینیان اخذ می‌کند به موجب توافق اسلو باید به تشکلیات خودگردان فلسطین منتقل شود؛ حال آنکه این انتقال وجه از ماه مه گذشته، زمان توقف هماهنگی‌ها میان دو طرف به حال تعلیق درآمده بود.

محمود عباس،‌ رئیس تشکیات خودگردان فلسطین ماه مه گذشته در اعتراض به طرح جنجالی اسرائیل مبنی بر الحاق بخش‌هایی از شهرک‌های واقع در سرزمین‌های اشغال شده کرانه باختری رود اردن، هماهنگی‌های امنیتی با طرف اسرائیلی را که زمینه دریافت بدهی‌های مالیاتی را فراهم می‌کرد به حال تعلیق درآورده بود.

یک مسئول اسرائيلی که نامی از وی برده نشده ابتدای هفته جاری در گفتگو با خبرگزاری فرانسه بدون اشاره به مبلغی مشخص تایید کرده بود که «کابینه امنیتی اسرائیل مجوز پرداخت پول به تشکلیات خودگردان فلسطین را صادر کرده است.»

محمد اشتیه، نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین دوشنبه گذشته تاکید کرده بود که دریافت بدهی مالیاتی حق فلسطینیان است و این مبلغ می‌تواند تا حدودی مشکلات اقتصادی تشکیلات خودگردان را که هم‌اکنون با یک بحران مالی دست و پنجه نرم می‌کند، برطرف سازد.

شیوع ویروس کرونا و همه‌گیری بیماری کووید۱۹ مشکلات اقتصادی عدیده تشکیلات خودگردان فلسطین را حاد‌تر کرده، به نحوی که این نهاد اجرایی مجبور به کاهش حقوق کارمندان خود شده است.

گفتنی است که اسرائیل به موجب یک حکم قضایی پیشتر تشکیلات خودگردان را حامی و مسئول عملیات علیه غیرنظامیان اسرائیلی قلمداد و بر همین اساس بخشی از درآمد‌های مالیاتی اخد شده از فلسطینیان را بلوکه کرده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان: طرح فلسطین مستقل را با اصلاح جزئی مرزها ارائه کردیم

تشکیلات خودگردان فلسطین با اسرائیل و آمریکا قطع رابطه کرد

تهدید تشکیلات فلسطینی به خروج از توافق اسلو پس از طرح صلح دونالد ترامپ