Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اخبار جعلی که درباره ویروس جدید کرونا می‌خوانید و می‌شنوید

اخبار جعلی که درباره ویروس جدید کرونا می‌خوانید و می‌شنوید
Copyright APAchmad Ibrahim
Copyright AP
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تاکنون نتیجه هیچ پژوهش علمی نشان نداده است که این ویروس برای مثال از سوپ خفاش به آدمیزاد منتقل شده است.

آگهی

درحالی که ویروس جدید و مرموز کرونا تاکنون در چین جان ۲۵۹ نفر را گرفته و هزاران نفر در چهارگوشه جهان به بیماری ناشی از این اپیدمی مبتلا شده اند، اخبار جعلی در شبکه‌های اجتماعی و البته رسانه‌ها درباره این بیماری و راه‌های مقابله با آن، به نگرانی میلیون‌ها و شاید میلیاردها نفر دامن می‌زند.

مرطوب نگه داشتن گلو کمکی به مقابله با ویروس کرونا نمی‌کند

برخلاف آنچه در شبکه‌های اجتماعی نظیر فیسبوک و واتس‌اپ تبلیغ می‌شود، تر (مرطوب) نگاه داشتن گلو به هیچ وجه از ابتلای به ویروس کرونا جدید جلوگیری نمی‌کند. نه سازمان جهانی بهداشت و نه هیچ نهاد پزشکی ملی یا بین‌المللی دیگری چنین شیوه‌ای را پیشنهاد نکرده است.

این تصویر ربطی به قربانیان ویروس کرونا در چین ندارد و مربوط به یک پرفرمانس هنری در آلمان است

تصویری که می‌بینید و به شدت در شبکه‌های اجتماعی کاربران عرب‌زبان با عنوان «چین الآن» منتشر شده است هیچ ربطی به شهر ووهان چین در سال ۲۰۲۰ ندارد. این عکس در واقع عکسی از آرشیو خبرگزاری رویترز در سال ۲۰۱۴ (۶ سال پیش) است و یک پرفرمانس (اجرا)ی هنری در آلمان را نشان می‌دهد.

AFP
تصویر خبرگزاری فرانسه از آرشیو رویترزAFP

ویروس کرونا ربطی به هاری ندارد و معلوم نیست از چه حیوانی به آدمیزاد منتقل شده است

پُست‌های پرشماری در شبکه‌های اجتماعی و همچنین برخی رسانه‌ها به شما می‌گویند که ویروس جدید کرونا احتمالا قسمی از بیماری هاری، یا چیزی شبیه به آن است و از خوردن خفاش به آدمیزاد منتقل شده است. اما همانطور که سازمان جهانی بهداشت در این باره توضیح داده است اولا بیماری هاری سیستم عصبی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد و ویروس کرونای جدید به دستگاه تنفسی ضربه می‌زند و در نتیجه این دو بیماری هیچ ربطی به هم ندارند. به‌علاوه، با وجود آنکه به احتمال زیاد این ویروس جدید منشاء حیوانی دارد، تاکنون نتیجه هیچ پژوهش علمی نشان نداده است که این ویروس برای مثال از سوپ خفاش به آدمیزاد منتقل شده است.

AFP
نتیجه هیچ پژوهش علمی نشان نداده است که ویروس کرونا از مار به آدمیزاد منتقل شده یا سوپ خفاش؟AFP

مردی که در سری‌لانکا روی پله‌ها غش می‌کند بیمار ویروس کرونا نیست

AFP
این مرد به ویروس جدید کرونا مبتلا نیست و از خستگی غش کرده استAFPMasoumi, Behnam

دو ویدیو که میلیون‌ها بار در شبکه‌های اجتماعی سراسر جهان بازنشر و دیده شده اند، مردی را نشان می‌دهد که در یک راه پله از حال می‌رود و به زمین می‌افتد. این ویدیو که منشاء آن در سری‌لانکا است، به هیچ وجه من‌الوجوهی به ویروس کرونا ربطی ندارد. دولت سری‌لانکا می‌گوید این مرد که از خدمه ساختمان است، به دلیل خستگی روی راه پله از حال رفته است.

به این لیست اخبار دروغ می‌توان ده‌ها یا صدها مورد دیگر افزود. ویروس جدید کرونا و شیوع سریع آن مسلما ترسناک است. با این حال نباید به اخبار و شایعات تائید نشده در شبکه‌های اجتماعی توجه کرد. روز جمعه بنیاد نجات کودکان با انتشار گزارشی ابراز امیدواری کرد که «اگر با این ویروس هم مانند سارس برخورد شود، احتمالا می‌توان به سرعت جلوی انتشار آن را گرفت و مهارش کرد.» احتمالا تفاوت مهم میان برداشت ما از این دو ویروس کرونا آن است که نوع بشر در سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳، یعنی دوره شیوع سارس، اینچنین به شبکه‌های اجتماعی وابسته نبود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

منابع بیشتر • خبرگزاری فرانسه

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت بریتانیا به ادعای بی‌اساس نیکی میناژ در مورد واکسن کرونا واکنش نشان داد

راهکار جدید توئیتر برای مقابله با اطلاعات کرونایی «نادرست» و «گمراه‌کننده»

گاردین: نویسنده راهنمای «اونلی‌فنز» و کارآفرین فناوری پشت پرده شبکه نفرت‌پراکنی حامی اسرائيل است