Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پاکستان در واکنش به تهدید‌ هند اسارت خلبان هندی در سال گذشته را به رخ کشید

مانوور جنگنده‌ها در روز ملی پاکستان
مانوور جنگنده‌ها در روز ملی پاکستان Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان همچنین تاکید کرده است که ارتش کشورش «بسیار قدرتمند» است و دهلی نو نباید نیروهای مسلح پاکستان را دست کم بگیرد. وی برای نمونه به تقابل هوایی جنگنده‌های پاکستانی و هندی در فوریه سال گذشته میلادی اشاره کرده که دو کشور را در آستانه یک جنگ تمام عیار قرار داد.

آگهی

سخنان تهدید آمیز نخست وزیر هند در خصوص «نابودی» زودهنگام پاکستان در صورت وقوع نبرد نظامی میان دو کشور واکنش مقامات اسلام‌آباد را به همراه داشت.

نارندرا مودی، نخست وزیر هند روز سه شنبه در جریان سخنانی که در یک آکادمی نظامی در کشورش ایراد شد تاکید کرد که در صورت وقوع جنگ میان هند و پاکستان تنها به ده روز زمان برای شکست دادن همسایه شمالی خود نیاز خواهد بود.

اسلام آباد در واکنش به این سخنان جنجالی از دهلی نو خواست تا قدرت نظامی پاکستان را دست کم نگیرد و برای نمونه به نبرد هوایی اخیر میان دو کشور اشاره کرد که در جریان آن یک خلبان هندی به اسارت نظامیان پاکستانی درآمد.

جنگ لفظی میان هند و پاکستان در حالی به تازگی بالا گرفته است که این دو کشور مجهز به سلاح هسته‌ای برای برتری جویی مدام در حال به رخ کشیدن قدرت نظامی یکدیگر هستند. آخرین دور جنگ لفظی میان دو سران دو کشور روز سه شنبه با سخنان عجیب و غیرمنتظره نارندرا مودی آغاز شد. آقای مودی با تاکید بر قدرت نظامی پاکستان گفته بود که در صورت تقابل نظامی کشورش قادر است ظرف حداکثر ده روز پاکستان را به خاک یکسان کند.

این سخنان بلافاصله با واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان همراه شد. عایشه فاروقی تهدیدهای نارندا مودی را «لفاظی‌های جنگ‌طلبانه» خواند و از رویکرد خصمانه هند به عنوان تهدیدی برای صلح و امنیت منطقه یاد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان همچنین تاکید کرده است که ارتش کشورش «بسیار قدرتمند» است و دهلی نو نباید نیروهای مسلح پاکستانی را دست کم بگیرد. وی برای نمونه به تقابل هوایی جنگنده‌های پاکستانی و هندی در فوریه سال گذشته میلادی اشاره کرده که دو کشور را در آستانه یک جنگ تمام عیار قرار داد.

عایشه فروقی در این خصوص تصریح می‌کند: «پاسخ فوری و موثر پاکستان به ماجراجویی سال گذشته هند بر فراز منطقه بالاکوت که با هدف قرار دادن هواپیمای شکاری و به اسارت گرفتن خلبان هندی همراه شد برای تاکید بر عزم، ظرفیت و آمادگی نیروهای مسلح ما کفایت می‌کند.»

رویارویی هوایی میان دو کشور بر فراز منطقه تحت مناقشه کشمیر در حالی پایان ماه فوریه گذشته به وقوع پیوست که چندی پیش از آن یک عضو گروه اسلامی «جیش محمد» در عملیاتی انتحاری به گروهی از اعضا غیر رسمی پلیس هند در منطقه تحت کنترل دهلی نو در کشمیر حمله کرد. در جریان این عملیات بیش از چهل سرباز هندی جان باختند.

هند نیز پس از آن مدعی شد که یکی از اردوگاه‌های اعضای «جیش محمد» را در منطقه تحت کنترل پاکستان در کشمیر با هواپیماهای جنگی بمباران کرده است. اسلام آباد ادعای مطرح شده مبنی بر هدف قرار گرفتن یک کمپ تروریستی در این حمله را تکذیب کرد و آنرا دروغی برای مصرف داخلی خواند.

به رغم آن که تنش میان هند و پاکستان بر سر مالکیت منطقه تحت مناقشه کشمیر همچنان پابرجا است اما تا پیش از سخنان تهدید آمیز اخیر نارندرا مودی اندکی از شدت تنش‌ها میان دو کشور کاسته شده بود.

پاکستان از دیرباز خواستار حل این مناقشه از طریق میانجی گران بین المللی است در حالی که هند تاکید دارد که این مسئله بر پایه تفاهمی دوجانبه حل و فصل شود.

 به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخست وزیر هند: ظرف ۱۰ روز پاکستان را به زانو در می‌آوریم

حمله با نارنجک در کشمیر یک کشته و ۳۴ زخمی برجای گذاشت

حمله مرگبار کشمیر؛ پاکستان سفیر خود را از هند فراخواند