جریمه ۵۰ هزار دلاری شرکت هواپیمایی دلتا به دلیل تبعیض علیه مسلمانان

 جریمه ۵۰ هزار دلاری شرکت هواپیمایی دلتا به دلیل تبعیض علیه مسلمانان
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محجبه بودن یک زن و ادعای مهماندار مبنی بر اینکه همسر این زن پیامکی حاوی واژه «الله» ارسال کرده است باعث اخراج این زوج از هواپیمای شرکت دلتا شده بود.

آگهی

شرکت هواپیمایی دلتا در آمریکا روز جمعه در پی طرح اتهاماتی مبنی بر تبعیض علیه مسافران مسلمان، به پرداخت ۵۰ هزار دلار جریمه محکوم شد.

وزارت حمل و نقل ایالات متحده آمریکا در پی توافق طرفین دعوا برای حل و فصل اختلافات فیمابین تائید کردکه شرکت دلتا به «اعمال تبعیض‌آمیز» علیه سه مسافر مسلمان دست زده و با نقض قانون ضد تبعیض آنها را مجبور به پیاده شدن از هواپیما کرده است.

یکی از موارد در روز ۲۶ ژوئیه سال ۲۰۱۶ میلادی (چهارم مرداد سال ۱۳۹۵) اتفاق افتاده است که در جریان آن شرکت دلتا یک زن و شوهر مسلمان را مجبور به ترک هواپیمای این شرکت در فرودگاه شارل‌دوگل پاریس، پایتخت فرانسه کرد چرا که یک مسافر به مهماندار هواپیما گفته بود که رفتار آنها برای او «ناراحت کننده» است. در این ماجرا مسافر معترض به مهماندار گفته بود که زن حجاب به سر دارد و شوهرش چیزی را در ساعتش مخفی کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مهماندار هواپیما نیز گفته بود که دیده است این مرد با تلفن همراهش پیام‌هایی که کلمه «الله» در آنها دیده می‌شود فرستاده است.

در این ماجرا خلبان هواپیما با نیروهای امنیتی شرکت دلتا مشاجره می‌کند و علی رغم اینکه بخش امنیتی تاکید می‌کند که این زوج شهروند آمریکا هستند و به خانه‌شان باز می‌گردند و هیچ هشدار ویژه‌ای درباره‌شان دریافت نشده است، اما خلبان اجازه بازگشت این زوج به داخل هواپیما را نمی‌دهد.

حادثه دوم به شکایت مسافران و مهمانداران از یک مسلمان در پرواز آمستردام به نیویورک در تاریخ ۳۱ ژ‌وئیه سال ۲۰۱۶ (نهم مرداد سال ۱۳۹۵) مربوط می شود. هر چند در نهایت هیچ مورد مشکوکی در ارتباط با این فرد وجود نداشت و سرویس امنیتی دلتا نیز هیچ هشدار ویژه‌ای در مورد وی دریافت نکرده بود اما خلبان به دنبال شکایت مسافران و مهمانداران، هواپیما را به فرودگاه بازگرداند و با اخراج مسافر از هواپیما به بررسی صندلی او و اطراف آن پرداخت.

وزارت حمل و نقل آمریکا اعلام کرده است در این مورد نیز خلبان از رویه امنیتی پیروی نکرده و اخراج مسافر از هواپیما اقدامی «تبعیض‌آمیز» بوده است.

با وجود محکومیت هواپیمایی دلتا به پرداخت جریمه، این شرکت به انجام عمل تبعیض آمیز اعتراف نکرده اما اعلام کرده است که منکر آن نیست که این دو حادثه می توانست به شکل دیگری مدیریت شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پزشک مسلمان به دلیل دست ندادن با یک زن، تابعیت آلمانی نخواهد گرفت

نقص فنی در شبکه کامپیوتری دلتا ایرلاینز موجب اختلال در پروازها و سرگردانی مسافران شد

مدیر اف بی آی: هکرهای چینی منتظر فرصت هستند تا به آمریکا حمله‌ای ویرانگر بکنند