پزشک مسلمان به دلیل دست ندادن با یک زن، تابعیت آلمانی نخواهد گرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دست دادن زن و مرد
دست دادن زن و مرد   -  Copyright  AP Photo

دادگاهی در آلمان روز جمعه گذشته تصمیم اتخاذ شده مبنی بر رد درخواست تابعیت یک پزشک مسلمان اهل لبنان را به دلیل خودداری او از فشردن دست یک زن تائید کرد.

این مرد ۴۰ ساله که از سال ۲۰۰۲ در آلمان زندگی می کند درجریان روند رسیدگی به درخواست دریافت تابعیت آلمانی از دست دادن با یک مسئول زن خودداری کرده بود. او که درخواست کسب شهروندی آلمان را در سال ۲۰۱۲ ارائه داده بود دلیل پرهیز از فشردن دست مامور زن را وعده اش به همسرش عنوان کرده بود. وی مدعی است که به همسرش قول داده است تا از دست دادن با زنان دیگر خودداری کند.

بنا به حکم روز جمعه دادگاه اداری ایالت «بادن وورتمبرگ» در جنوب آلمان فردی که با «برداشتی بنیادگرایانه از فرهنگ و ارزش ها» از دست دادن خودداری می کند در واقع زنان را به مثابه «تهدیدی» که منجر به «وسوسه جنسی» او خواهند شد در نظر می گیرد و به این ترتیب «تلفیق در شرایط زندگی آلمانی» را رد کرده است.

این پزشک لبنانی در سال ۲۰۱۲ هنگام ارائه درخواست تابعیت خود با امضای اظهارنامه ای ضمن اعلام وفاداری به قانون اساسی آلمان مخالفت خود را با «افراط گرایی» اعلام کرده بود. او سپس در آزمون کسب شهروندی آلمان نمره بالایی کسب کرد اما در سال ۲۰۱۵ برای دریافت گواهی تابعیت آلمانی خود حاضر به دست دادن با یک مسئول زن نشد. این مسئول زن به این ترتیب تصمیم گرفت تا با عدم تحویل گواهی تابعیت آلمانی به این پزشک مسلمان درخواست کسب شهروندی او را در آخرین مرحله رد کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دادگاه اداری ایالت بادن وورتمبرگ اعلام کرده است که این مرد ۴۰ ساله می تواند درخواست تجدیدنظر در حکم صادره را به دلیل «اهمیت بنیادی» این پرونده به دیوان اداری فدرال ارائه کند. دادگاه اداری بادن وورتمبرگ فشردن دست دیگری را عملی «عمیقا ریشه دار در زندگی اجتماعی، فرهنگی و حقوقی» آلمان تشخیص داده است. در حکم این دادگاه آمده است که دست دادن «نحوه زندگی ما با یکدیگر را شکل می دهد.»

در این حکم همچنین خودداری از دست دادن براساس جنسیت طرف مقابل مخالفت با اصل «برابری» توصیف شده است. در قانون اساسی آلمان بر اصل «برابری» تاکید شده است.

دادگاه اداری ایالت بادن وورتمبرگ در حکم خود ضمن اشاره به توصیه های کنونی مقامات بهداشتی مبنی بر پرهیز از دست دادن به دلیل شیوع ویروس کرونا ابراز اطمینان کرده است که عمل دست دادن شهروندان با یکدیگر پس از همه گیری بیماری «کووید ۱۹» ادامه خواهد یافت.