رهبر راست افراطی هلند برنده مسابقه کاریکاتور پیامبر اسلام را اعلام کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
Geert Wilders, leader of Dutch Party for Freedom
Geert Wilders, leader of Dutch Party for Freedom   -  Copyright  Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved   -   Luca Bruno

خیرت ویلدرز، رهبر حزب «برای آزادی»، حزب راست افراطی در هلند، که مسابقه‌ بحث‌برانگیزی برای کشیدن کاریکاتور پیامبر اسلام به راه انداخته بود روز یک‌شنبه نتیجه این مسابقه را اعلام کرد.

آقای ویلدرز با انتشار یک نقاشی در حساب توئیتری خود مردی با ریش سیاه، عمامه سیاه و لباس سیاه که اخم و خشم در صورتش هویداست را بعنوان برنده مسابقه کاریکاتور محمد، پیامبر اسلام معرفی کرده است.

خیرت ویلدرز در هلند افکار اسلام سیتزانه و مهاجر ستیزانه را تبلیغ می کند. منتقدانش می‌گویند که او در پی تحریک مسلمانان است. با این حال ویلدرز که حزبش بزرگترین حزب مخالف در پارلمان هلند است گفته است که «آزادی بیان باید بر خشونت و فتواهای اسلامی غلبه داشته باشد».

این سیاستمدار راست افراطی هلند در ماه اوت سال گذشته نیز در پی برگزاری مسابقه مشابهی بود اما پس از تهدید شدن به قتل و دستگیری یک مرد ۲۶ ساله که او را تهدید به قتل کرده بود، این رویداد لغو شد.

برنامه قبلی ویلدرز برای برگزاری مسابقه کشیدن کاریکاتور پیامبر اسلام به تظاهرات گسترده در برخی کشورهای بااکثریت مسلمان از جمله پاکستان انجامیده بود.

کشیدن تصویر پیامبر اسلام به طور سنتی در میان مسلمان ممنوع است و بسیاری از مسلمانان سنتی کشیدن کاریکاتور محمد را توهین آمیز تلقی می کنند. با ان حال سیاستمداران راست افراطی با سخنان و رفتارهای تحریک‌آمیز علیه مسلمانان تلاش می کنند از شکاف اجتماعی موجود در جوامع اروپایی برای جذب آرای شهروندان به سمت راست افراطی بهره ببرند.