Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

طراح شکنجه‌های گوانتانامو: به خاطر نجات جان آمریکایی‌ها این کار را کردم

طراح شکنجه‌های گوانتانامو: به خاطر نجات جان آمریکایی‌ها این کار را کردم
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خالد شیخ محمد حین شهادت دادن در مورد شکنجه گفت که تنها در ماه مارس ۲۰۰۳، افرادی که دکتر میچل نیز در میان آنان بوده، ۱۸۳ بار او را خوابانده و روی صورتش آب ریخته‌اند.

آگهی

دکتر جیمز میچل، روانشناس آمریکایی و پیمانکار پیشین سیا، سازمان اطلاعات و امنیت ایالات متحده روز سه‌شنبه با حضور در دادگاهی در گوانتانامو در برابر پرسش‌های وکلای متهمان پرونده ۱۱ سپتامبر از خود دفاع کرد.

پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در نیویورک، آمریکا شماری از مظنونان این حمله را بازداشت و در زندان‌های مخفی از آنها نگهداری کرد. آنها سپس به زندان گونتانامو که متعلق به آمریکاست اما در خاک کوبا واقع شده، منتقل شدند.

خالد شیخ محمد، یکی از مسئولان ارشد القاعده و مغز متفکر حملات ۱۱ سپتامبر از جمله این زندانیان است که آمریکا می‌خواست از او اطلاعاتی در مورد شیوه فعالیت‌ها و عملیات تروریستی بعدی القاعده کسب کند. اما او و ۴ زندانی دیگر گوانتانامو گفته‌اند که برای اعتراف تحت شکنجه قرار گرفته‌اند.

خالد شیخ محمد پس از آن که در سال ۲۰۰۳ به دست مأموران سیا در پاکستان ربوده شد تا ۳ سال در زندان‌های مخفی سیا بازجویی و شکنجه می‌شد.

به فلیپبورد یورونیوز فارسی بپیوندید

روز سه‌شنبه یکم بهمن نخستین نشست دادگاه برای رسیدگی به ادعای ۵ متهمان ۱۱ سپتامبر علیه بازجو برگزار شد. آنها در مورد شکنجه در زمان بازداشت به پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی شکایت کرده بودند. این دادگاه قرار است یک هفته ادامه داشته باشد.

دکتر جیمز میچل در نخستین نشست دادگاه با قبول ضمنی طراحی شکنجه برای متهمان در توجیه رفتار خود ضمن یادآوری حس «وطن‌پرستی» خود گفت که «شرایط» در آن زمان ایجاب می‌کرده چنین کاری بکند. این روانشناس بازنشسته نیروی هوایی آمریکا گفت که سیا در ماه‌های پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر در «خط مقدم» جبهه پیکار با تروریسم قرار داشته و برای جمع‌آوری سریع اطلاعات حیاتی با استفاده از تکنیک‌های مجاز دولت آمریکا تحت فشار بوده است. آقای میچل گفت: «ما تلاش کردیم که جان آمریکایی‌ها را نجات دهیم.»

۵ مردی که اکنون در جایگاه شاکی قرار دارند به دلیل «جنایت جنگی» از طریق طراحی عملیات و انجام فعالیت‌های پشتیبانی در جریان حمله تروریستی ۱۱ سپتامبر با حکم اعدام روبرو هستند. روایت شهود در مورد رفتار با متهمان در زندان گوانتانامو بخش مهمی از پرونده رسیدگی به پرونده متهمان ۱۱ سپتامبر است.

متهمان که این بار در جایگاه شاکی نشسته‌اند، می‌گویند در زمان بازداشت در گوانتانامو رفتاری با آنها می‌شده که مصداق شکنجه است. یکی از این رفتارها خواباندن فرد به صورت طاق‌باز روی زمین و ریختن مداوم آب روی صورت او بوده است. خالد شیخ محمد حین شهادت دادن در مورد شکنجه گفت که تنها در ماه مارس ۲۰۰۳، افرادی که دکتر میچل نیز در میان آنان بوده، ۱۸۳ بار او را خوابانده و روی صورتش آب ریخته‌اند.

جیمز میچل به کمک یک روانشناس دیگر به نام بروس جسن که او هم پیمانکار سیا بود بازجویی‌های خشن را انجام می‌داد. او روز سه‌شنبه در توضیح این رفتارها به قاضی گفت که آمریکا در آن زمان از وقوع حملات دیگر مانند حمله هسته‌ای بیم داشته است. او افزود: «تنها هدف من جلوگیری از یک حمله دیگر بود.»

یکی از وکلای متهمان ۱۱ سپتامبر در این دادگاه با انتقاد از تلاش سیا برای سرپوش گذاشتن بر رفتار عوامل خود، از این که افرادی به نام مردم آمریکا به ظلم و شکنجه دیگران می‌پردازند، اظهار تأسف کرد.

هدف اصلی دادگاه از شنیدن اظهارات بازجو میچل و شهود دیگر، به ویژه بررسی وقایعی است که در مدت سه سال، یعنی در فاصله از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ و پیش از انتقال متهمان به گوانتانامو در زندان‌های مخفی سیا روی داده است.

در حمله تروریستی ۱۱ سپتامبر بر اثر برخورد دو هواپیمای مسافربری ربوده شده به برج‌های تجاری دوقلو در نیویورک حدود ۳ هزار نفر کشته شدند.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نارضایتی دونالد ترامپ از هزینه‌های زندان گوانتانامو

طرح دولت آمریکا برای انتقال جنگجویان داعش به گوانتانامو

آخرین زندانی بریتانیایی در گوانتانامو آزاد شد