پافشاری اوباما برای تعطیل شدن گوانتانامو

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پافشاری اوباما برای تعطیل شدن گوانتانامو

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا روز سه شنبه از عزم مجدد خود برای تعطیل کردن زندان گوانتانامو، به رغم موانع متعدد سیاسی خبر داد.

تعطیلی گوانتانامو یکی از شعارهای انتخاباتی آقای اوباما در سال ۲۰۰۸ بود اما به دلیل سنگ اندازی های جناح جمهوریخواه کنگره تاکنون محقق نشده است.

باراک اوباما در تشریح برنامه خود گفت: «این تصمیم درباره بستن یک فصل از تاریخمان و بازتابی از درسهایی است که از یازدهم سپتامبر گرفته ایم. دوست ندارم این مشکل را برای رییس جمهور بعدی، هر کسی می خواهد باشد، باقی بگذارم. اگر ما به عنوان یک ملت نتوانیم امروز این مشکل را حل کنیم، پس چه زمانی می توانیم؟»

در حال حاضر ۹۱ نفر در این زندان نگهداری می شوند و ادامه فعالیت این مرکز علاوه بر تحمیل هزینه های بیهوده، جایگاه بین المللی ایالات متحده را نیز به مخاطره انداخته است.

آقای اوباما در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: «با این طرح این فرصت برای ما به وجود می آید تا تروریست ها را از این ابزار تبلیغاتی محروم کنیم و روابطمان را با همپیمانانمان مستحکم تر کنیم. امنیت ملی را افزایش دهیم و از همه مهمتر از ارزشهایی که معرف ما به عنوان شهروندان آمریکاست، دفاع کنیم. من برای تعطیل کردن بازداشتگاه گوانتانامو مصمم هستم.»

بازداشتگاه گوانتانامو، خارج از خاک آمریکا و در جنوب شرقی کوبا قرار گرفته و بیش از صد سال است که در اجاره نیروی دریایی آمریکاست. اکنون باراک اوباما در ماههای پایانی حضورش در کاخ سفید و همچنین در آستانه سفر تاریخی به کوبا (دوم و سوم فروردین) مصمم است به هر قیمتی، ولو «فرمان اجرایی» به این وعده دیرینه خود جامه عمل بپوشاند.