پافشاری اوباما برای تعطیل شدن گوانتانامو

پافشاری اوباما برای تعطیل شدن گوانتانامو
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا روز سه شنبه از عزم مجدد خود برای تعطیل کردن زندان گوانتانامو، به رغم موانع متعدد سیاسی خبر داد. تعطیلی گوانتانامو

آگهی

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا روز سه شنبه از عزم مجدد خود برای تعطیل کردن زندان گوانتانامو، به رغم موانع متعدد سیاسی خبر داد.

تعطیلی گوانتانامو یکی از شعارهای انتخاباتی آقای اوباما در سال ۲۰۰۸ بود اما به دلیل سنگ اندازی های جناح جمهوریخواه کنگره تاکنون محقق نشده است.

باراک اوباما در تشریح برنامه خود گفت: «این تصمیم درباره بستن یک فصل از تاریخمان و بازتابی از درسهایی است که از یازدهم سپتامبر گرفته ایم. دوست ندارم این مشکل را برای رییس جمهور بعدی، هر کسی می خواهد باشد، باقی بگذارم. اگر ما به عنوان یک ملت نتوانیم امروز این مشکل را حل کنیم، پس چه زمانی می توانیم؟»

در حال حاضر ۹۱ نفر در این زندان نگهداری می شوند و ادامه فعالیت این مرکز علاوه بر تحمیل هزینه های بیهوده، جایگاه بین المللی ایالات متحده را نیز به مخاطره انداخته است.

آقای اوباما در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: «با این طرح این فرصت برای ما به وجود می آید تا تروریست ها را از این ابزار تبلیغاتی محروم کنیم و روابطمان را با همپیمانانمان مستحکم تر کنیم. امنیت ملی را افزایش دهیم و از همه مهمتر از ارزشهایی که معرف ما به عنوان شهروندان آمریکاست، دفاع کنیم. من برای تعطیل کردن بازداشتگاه گوانتانامو مصمم هستم.»

بازداشتگاه گوانتانامو، خارج از خاک آمریکا و در جنوب شرقی کوبا قرار گرفته و بیش از صد سال است که در اجاره نیروی دریایی آمریکاست. اکنون باراک اوباما در ماههای پایانی حضورش در کاخ سفید و همچنین در آستانه سفر تاریخی به کوبا (دوم و سوم فروردین) مصمم است به هر قیمتی، ولو «فرمان اجرایی» به این وعده دیرینه خود جامه عمل بپوشاند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا برای اطلاعاتی درباره یک هکر ایرانی ۱۰ میلیون دلار پاداش تعیین کرد

مردم بومی برزیل در اعتراض به قانونی علیه سرزمین‌های اجدادی‌شان راهپیمایی کردند

گفتگوی جهانی؛ آیا پل کریمه هدف مشروع نظامی بود؟