عربستان حمله منسوب به حوثی‌ها به یک مسجد در یمن با ۱۱۶ کشته را محکوم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
عربستان حمله منسوب به حوثی‌ها به یک مسجد در یمن با ۱۱۶ کشته را محکوم کرد
کپی رایت  AFP

وزارت امور خارجه عربستان سعودی حمله منسوب به شورشیان حوثی به یک اردوگاه نیروهای مسلح وفادار به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری تبعیدی یمن را محکوم و آن را اقدام «تروریستی» توصیف کرد.

طبق آخرین گزارش‌ها از منابع بیمارستانی و پزشکی، حمله موشکی شامگاه روز شنبه به یک مسجد در اردوگاه نظامی مارب واقع در ۱۲۰ کیلومتری شرق صنعا ۱۱۶ کشته و ده‌ها زخمی برجای گذاشت.

این حمله یکی از مرگبارترین حملات علیه نیروهای وفادار به دولت از زمان آغاز درگیری در سال ۲۰۱۴ بود. هنوز فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است اما مقامات شورشیان حوثی را به انجام این حمله متهم می‌کنند.

وزارت خارجه عربستان در توئیتر نوشت: «ما حمله تروریستی شبه‌نظامیان حوثی به مسجدی در مارب را محکوم می‌کنیم.»

عربستان سعودی از سال ۲۰۱۵ رهبری ائتلاف نظامی علیه حوثی‌ها را بر عهده دارد. حوثی‌ها از سال ۲۰۱۴ با حمایت ایران، صنعا، پایتخت و چندین نقطه دیگر از خاک یمن را تحت کنترل خود دارند.

دستگاه دیپلماسی عربستان همچنین در توئیت خود افزود: «این اقدام‌های تروریستی فجیع راه را برای رسیدن به یک راه حل سیاسی تضعیف می‌کند.»

طبق اعلام سازمان‌های مختلف بشردوستانه، جنگ در یمن از زمان مداخله عربستان و متحدانش باعث کشته شدن ده‌های هزار نفر که اغلب غیرنظامی بوده‌اند شده است.

طبق گزارش سازمان ملل، حدود ۳.۳ میلیون یمنی همچنان آواره‌اند و ۲۴.۱ میلیون نفر که بیش از دو سوم جمعیت این کشور است به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.