Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حوثی‌های یمن شش اسیر جنگی سعودی را آزاد کردند

حوثی‌های یمن شش اسیر جنگی سعودی را آزاد کردند
Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این گروه شبه‌نظامی شیعه در یمن روز چهارشنبه یکم ژانویه (۱۱ دی) در حالی این خبر را اعلام کرده است که دو ماه پیش ۱۰۰ نفر از اسرای آنها در عربستان آزاد شده بودند.

آگهی

حوثی‌های یمن می‌گویند شش تن از سربازان عربستان سعودی را که به عنوان اسیر جنگی نزد آنها بودند، آزاد کرده‌اند.

این گروه شبه‌نظامی شیعه در یمن روز چهارشنبه یکم ژانویه (۱۱ دی) در حالی این خبر را اعلام کرده است که دو ماه پیش ۱۰۰ نفر از اسرای آنها در عربستان آزاد شده بودند.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس آزادی اسرای دو طرف نشان از آن دارد که نمایندگان ائتلاف به رهبری عربستان و حوثی‌های مورد حمایت ایران در مسیر توافقی با نظارت سازمان ملل هستند تا به جنگ خانمانسوز در یمن، این فقیرترین کشور عربی پایان دهند.

عبدالقادر مرتضی، مسئول امور اسرای جنگی در تشکیلات حوثی‌ها روز چهارشنبه با اعلام خبر آزادی اسرای سعودی گفت که این سربازان در فرودگاه صنعا، پایتخت یمن، به نمایندگان کمیته بین‌المللی صلیب سرخ تحویل داده شده‌اند. او از مسئولان دولت ریاض خواست تا در اقدامی مشابه، باقی اسرای جنگی حوثی‌ها را آزاد کنند.

مسئولان ائتلاف عربی و صلیب سرخ جهانی هنوز به اظهارات این مقام حوثی واکنش نشان نداده‌اند.

نیروهای نظامی ائتلاف به رهبری عربستان از سال ۲۰۱۵ میلادی به هدف عقب راندن شورشیان حوثی و کمک به بازسازی دولت عبد ربه منصور هادی عملیات خود را در یمن آغاز کردند. هادی هم‌اکنون در تبعید در عربستان سعودی به سر می‌برد و جامعه بین‌الملل حاکمیت دولت او بر یمن را به رسمیت می‌شناسد.

جنگ ویرانگر یمن تاکنون حدود ۱۰۰ هزار کشته بر جای گذاشته که بیشتر آنان از غیرنظامیان هستند. این جنگ همچنین به بروز بحران غذایی و داوریی برای میلیون‌ها تن از شهروندان یمنی انجامیده و کشور را در آستانه قحطی و فاجعه انسانی قرار داده است.

در ماه سپتامبر سال گذشته صلیب سرخ جهانی امکان آزادی ۲۰۰ نفر از سربازانی را که از سال ۲۰۱۴ در دست حوثی‌ها اسیر بودند، فراهم کرد. حوثی‌ها در همان ماه صدها تن از اسرای سعودی را به طور یکجانبه آزاد کرده بودند.

عملیات شورشیان حوثی در سال ۲۰۱۴ به سقوط صنعا و اشغال بخش‌های زیادی از شمال یمن انجامید.

پس از آن که حوثی‌ها مسئولیت حمله به تأسیسات نفتی در خاک عربستان را به عهده گرفتند، مقام‌های ریاض از چند ماه پیش مذاکرات پشت پرده با نمایندگان حوثی‌ها را در عمان آغاز کردند.

حمله پهپادی به تأسیسات شرکت آرامکو در شرق عربستان در سپتامبر ۲۰۱۹ خطر بزرگی برای توزیع نفت در جهان به وجود آورد. آمریکا می‌گوید ایران در این حمله دست داشته است، اما ایران این اتهام را رد کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان ۲۰۰ زندانی حوثی را آزاد کرد

استقبال سازمان ملل از پیشنهاد حوثی‌ها برای توقف حملات به عربستان

عیدروس الزبیدی مستقر در عدنِ یمن: عملیات زمینی علیه حوثی‌ها لازم است