ائتلاف نظامی به رهبری عربستان ۲۰۰ زندانی حوثی را آزاد کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ائتلاف نظامی به رهبری عربستان ۲۰۰ زندانی حوثی را آزاد کرد
کپی رایت  Reuters

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی روز سه‌شنبه ۲۶ نوامبر اعلام کرد ۲۰۰ زندانی وابسته به شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در یمن را آزاد کرده است.

یک سخنگوی صلیب سرخ بین‌الملل با اعلام اینکه این سازمان پیش‌تر از تصمیم ائتلاف آگاه بوده است، به خبرگزاری رویترز گفت: «ما آماده تسهیل خروج این زندانیان هستیم.»

محمدعلی الحوثی، یک مقام ارشد حوثی‌ها از تصمیم ائتلاف استقبال کرده و خواهان آزادی مابقی زندانیان شده است.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی همچنین در بیانیه‌ خود گفته است محدودیت‌ها در حریم هوایی یمن را کاهش می‌دهد تا بیماران محتاج در بیمارستان شهر صنعا بتوانند به خارج منتقل شوند.

در هفته‌های اخیر مقامات عربستان سعودی تماس‌ها و گفت‌وگوهای غیررسمی با حوثی‌های یمن را با هدف پایان دادن به جنگ در این کشور افزایش داده‌اند.

سازمان ملل متحد امیدوار است که گفتگوهای رسمی میان مقامات ریاض و حوثی‌ها از سر گرفته شود تا آنچه جنگ نیابتی میان ایران و عربستان سعودی خوانده می‌شود پایان یابد. فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن گفته است که امیدوار است در چند ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی اختلافات میان حوثی‌ها و ریاض پایان پذیرد.

عربستان سعودی از سال ۲۰۱۵ در جنگ یمن درگیر است؛ جنگی که تاکنون ده‌ها هزار کشته برجای گذاشته و بر اثر نابسامانی‌های ناشی از آن، میلیون‌ها یمنی با قحطی و فقر گسترده دست و پنجه نرم می‌کنند.

بیشتر بخوانید: