Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

حضور ظریف در نشست ۲۰۲۰ داووس لغو شد

حضور ظریف در  نشست ۲۰۲۰ داووس لغو شد
Copyright ایرنا
Copyright ایرنا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آسوشیتدپرس به نقل از بورگ برند، رئیس مجمع جهانی اقتصاد گزارش داده بود که مساله لغو حضور وزیر خارجه ایران در رابطه با «ابهامات موجود در منطقه و اتفاقات داخل ایران» است.

آگهی

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به نشست امسال مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس نمی‌رود.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران صبح دوشنبه ۳۰ دی در نشست خبری با اصحاب رسانه با اعلام این خبر گفت: «قرار بود آقای ظریف همین روزها برای شرکت در نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس به سوئیس برود که به رغم دعوت رسمی و حضوری اولیه از ایشان، برنامه تنظیمی را به هم زدند و برنامه‌ای که توافق شده بود و ترتیبات دیگری را در نظر گرفتند که این سفر متاسفانه انجام نمی‌شود.»

هنوز دلیل لغو برنامه سفر آقای ظریف به داووس اعلام نشده، اما پیش از این خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از بورگ برند، رئیس مجمع جهانی اقتصاد گزارش داده بود که مسئله لغو حضور وزیر خارجه ایران در پیوند با «ابهامات موجود در منطقه و اتفاقات داخل ایران» است.

به جز سال ۲۰۱۸ که هیچ کس از ایران در اجلاس داووس شرکت نکرد، معمولا ایران در سطح وزیر امور خارجه و حتی ریاست جمهوری در این اجلاس شرکت دارد.

«پیشنهاد بوریس جانسون قابل اعتنا نیست»

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران درباره اظهارات نخست‌ وزیر انگلیس مبنی بر توافق ترامپ اظهار داشت: «همین که اسم یک فرد بر توافق گذشته می‌شود، نشان می‌دهد با شرایط آشنا نیستند. توافق با فرد معنا ندارد.»

هفته گذشته بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد آماده است روی «توافق ترامپ» و جایگزین کردن آن با توافق بین‌المللی منعقد شده میان ایران و ۵ قدرت برتر جهان نیز کار کند.

آقای موسوی با بیان اینکه اظهارات جانسون که با «ذوق‌زدگی» ترامپ همراه شد، «قابل اعتنا نیست»، تصریح کرد: «برجام می‌تواند نجات یابد در صورتی که همه طرف‌ها به آن پایبند باشند و حتی آمریکا هم می‌تواند به آن بازگردد. فکر نمی‌کنم ایران آمادگی داشته باشد با شرایطی که آنها در نظرشان است، مذاکره کند.»

وی افزود: «در ملاقات‌هایی که ظریف با نمایندگان کشورهای اروپایی به ویژه جوزپ بورل به عنوان هماهنگ‌کننده عالی اتحادیه اروپا داشته است، نقش اروپا در حفظ برجام را یادآوری کردیم. ما به رغم خباثتی که در برخی از کشورهای اروپایی مشاهده می‌کنیم درب مذاکره با آنها بسته نشده است و توپ در زمین این کشورها است.»

«اروپا اراده و استقلال ندارد»

آقای موسوی با اشاره به راهکارها و ابتکارات ایران برای اروپا تصریح کرد: «از دل برجام راهکارهایی پیش پای آنها (اروپایی‌ها) گذاشته شده ولی ابتکارات آنها به دلیل مخالفت آمریکا و این که مجبورند با آمریکا هماهنگی کنند و از خود اراده و استقلالی ندارند، به نتیجه نرسیده است.»

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا و امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز یکشنبه ضمن تأکید بر پایبندی به برجام، خواستار تبیین چهارچوبی بلندمدت برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تعریف شده بودند.

به دنبال کاهش تدریجی تعهدات برجامی از سوی ایران، اروپایی‌ها هفته گذشته از فعال شدن ساز و کار حل اختلاف در برجام، موسوم به مکانیسم ماشه خبر دادند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ظریف خطاب به اروپا: گفته بودم کوتاه آمدن در مقابل ترامپ او را حریص‌تر می‌کند

بیانیه سه کشور اروپایی در محکومیت گام‌‌های هسته‌ای ایران؛ تهران بیانیه گروه ۷ را «مغرضانه» خواند

ایران در حال گسترش ظرفیت غنی سازی خود در واکنش به قطعنامه شورای حکام است