تاکید فرانسه و بریتانیا بر حفظ برجام و برنامه‌ای بلندمدت تا ایران به سلاح هسته‌ای دست نیابد

تاکید فرانسه و بریتانیا بر حفظ برجام و برنامه‌ای بلندمدت تا ایران به سلاح هسته‌ای دست نیابد
Copyright AP Photo/Daniel Cole
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیدار بوریس جانسون و امانوئل ماکرون، کمتر از یک هفته پس از آن انجام شد که اروپایی‌ها از فعال شدن ساز و کار حل اختلاف در برجام، موسوم به مکانیسم ماشه خبر دادند.

آگهی

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا و امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز یکشنبه در حاشیۀ نشست بررسی تحولات لیبی که در برلین برگزار شد، با یکدیگر دیدار کرده و در جریان گفتگوهای خود بار دیگر بر تعهدشان برای حفظ توافق هسته‌ای ایران تاکید کردند.

با این وجود، آنها بر این موضوع نیز معترف بودند که ضروریست چهارچوبی بلندمدت برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تعریف شود.

در بیانیۀ دفتر نخست‌وزیری بریتانیا آمده است: «در موضوع ایران، هر دو رهبر علاوه بر تکرار تعهدات خود در قبال برجام، بر لزوم تعریف یک طرح بلندمدت برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید کردند... آنها همچنین دربارۀ اهمیت تنش‌زدایی در منطقه و همکاری با شرکای بین‌المللی برای یافتن راهی دیپلماتیک برای کاهش تنش‌های فعلی توافق داشتند.»

دیدار جانسون و ماکرون، کمتر از یک هفته پس از آن انجام شد که اروپایی‌ها از فعال شدن ساز و کار حل اختلاف در برجام، موسوم به مکانیسم ماشه خبر دادند.

در زمان اعلام خبر فعال سازی این مکانیسم جوزپ بورل، رئیس دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده بود که هدف از این کار، همراهی با سیاستهای آمریکا برای اعمال فشار حداکثری بر ایران نیست؛ بلکه اروپا به دنبال یافتن راهی برای بازگردان ایران به مسیری است تا بار دیگر بطور کامل به توافق هسته‌ای پایبند شود.

تلاش‌های اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای در حالی انجام می‌شود که هفته گذشته بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد آماده است روی «توافق ترامپ» و جایگزین کردن آن با توافق بین‌المللی منعقد شده میان ایران و ۵ قدرت برتر جهان نیز کار کند.

این اظهارات او، انتقاد شرکای اروپایی بریتانیا را برانگیخت و آنها همچنان بر عزم خود برای حفظ توافق کنونی تاکید کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ظریف به کشورهای اروپایی: مسیری که در پیش‌ گرفتید کمکی به حل مشکلات نمی‌کند

گروسی: همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نباید مشروط به انگیزه‌های اقتصادی باشد

تهران بیانیه قدرت‌های اروپایی در محکومیت پرتاب موشک ماهواره‌بر «قائم۱۰۰» را «مداخله‌جویانه» خواند