دستگیری دست‌کم ۱۵ نفر در شمال پاریس در جریان اعتراضات جلیقه‌ زردهای فرانسه

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
دستگیری دست‌کم ۱۵ نفر در شمال پاریس در جریان اعتراضات جلیقه‌ زردهای فرانسه
کپی رایت  AP Photo/Francois Mori

پلیس فرانسه روز شنبه بار دیگر در مقابل معترضان موسوم به «جلیقه زرد» از گاز اشک آور استفاده کرد و شماری از آنها را نیز در شهر پاریس بازداشت کرد.

در این روز هزاران معترض به سیاستهای اقتصادی دولت امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در سراسر این کشور به سنت هر شنبه‌ به خیابانها آمدند.

معترضان با سر دادن شعارهایی، رفتار پلیس و رئیس جمهور این کشور همچنین برنامۀ دولت برای انجام اصلاحات در نظام بازنشستگی را محکوم کردند و در برخی نقاط پایتخت نیز در مقابل نیروهای پلیس اقدام به پرتاب سنگ کردند.

اعتراضات جلیقه زردهای فرانسه از نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی آغاز شده است. اکنون پس از گذشت بیش از یکسال از عمر آن، با آغاز اعتراضات سراسری به اصلاح نظام بازنشستگی، بر قدرت آن بطور قابل توجهی اضافه شده است.

بنا بر اعلام مقامات، در جریان اعتراضات شنبه ۱۸ ژانویه دست‌کم ۱۵ نفر در شمال پاریس دستگیر شده‌اند. این معترضان خیابان‌های شمالی شهر را بسته بودند و شعار می‌دادند که «به زودی برای یافتن ماکرون به خانه‌اش خواهیم رفت.»

آنی موکام، یک معترض ۵۸ ساله که تمام عمر به حرفه معلمی مشغول بوده است، می‌گوید: «مردم فرانسه از این دولت در رنج هستند و دولت می‌خواهد ما را به زانو درآورد. به هیچ وجه حاضر نیستیم که ماکرون به حقوق بازنشستگی ما دست بزند. ما تمام عمر کار کرده‌ایم تا بتوانیم در دوران بازنشستگی زندگی شرافتمندانه‌ای داشته باشیم و او اکنون می‌خواهد آینده ما را خراب کند.»

این اعتراضات در حالی در جریان است که اعتصابات عمومی طولانی مدت نیز فعالیتهای روزانه و سفرهای بین شهری را در فرانسه دچار اختلالات جدی کرده است.