Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گزارش سازمان ملل درباره کودکان سوری: تجاوز، بردگی جنسی و آموزش نظامی اجباری

گزارش سازمان ملل درباره کودکان سوری: تجاوز، بردگی جنسی و آموزش نظامی اجباری
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این گزارش همچنین دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را متهم کرده است که حامیانش «با تک تیراندازانشان» و با استفاده از «بمب‌های خوشه‌ای، بمب‌های حرارتی و سلاح‌های شیمیایی» و «اغلب علیه ساختمان‌های غیرنظامی از جمله مدارس و بیمارستان‌ها» مرتبا کودکان را هدف گرفته‌اند.

آگهی

کارشناسان سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در گزارشی درباره وضعیت کودکان سوری از تجاوز به دختران، بردگی جنسی، شکنجه پسران و اجبار آنها به آموزش نظامی و بمباران مدارس و بیمارستان‌ها خبر داده است.

این گزارش می‌گوید که در جنگ داخلی سوریه، دختران ۹ ساله به بردگی جنسی گرفته شده‌اند و به آنها تجاوز شده است. بر اساس این گزارش کارشناسان سازمان ملل به مواردی برخورده‌اند که پسران کم سن و سال مورد شکنجه قرار گرفته‌اند، به اجبار آموزش نظامی دیده‌اند و به دستور فرماندهان مجبور شده‌اند در انظار عمومی دست به قتل بزنند.

بر اساس این گزارش در جریان جنگ سوریه کودکان توسط تک‌تیراندازان مورد هدف قرار گرفته‌اند و گروه‌های مختلف از کودکان به‌عنوان گروگان استفاده‌ کرده‌اند تا از نزدیکانشان باج بگیرند.

کمیسیون مستقل و بین‌المللی تحقیق درباره سوریه که در سال ۲۰۱۱ از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل تشکیل شده است در گزارش روز پنجشنبه خود می گوید که سوء استفاده و خشونت علیه کودکان سوری که در میانه جنگ داخلی گیر افتاده‌ند، فراتر از تصور است.

این کمیسیون می گوید پس از گذشت هشت سال از جنگ سوریه، کودکان همچنان در سوریه کشته می شوند، مورد تجاوز قرار میگیرند، زخمی می شوند و مورد ضرب و شتم می گیرند و در پی کشته شدن خانوادهایشان یتیم می شوند.

این گزارش آماری درباره تعداد کودکان کشته شده در جنگ سوریه ارائه نمی کند و می گوید که به دلیل عدم دسترسی به داخل سوریه قادر به دادن آمار صحیح در این باره نیستند، با این حال این گزارش می گوید که ۵ میلیون کودک در داخل یا خارج سوریه آواره شده‌اند و کودکی شان به علت خشونت‌های طرف‌های درگیر دزدیده شده است.

از جمله خشونت‌های اعمال شده علیه کودکان، خشونت‌هایی است که افراط گرایان داعش علیه دختران ۹ ساله اعمال می‌کردند و از آنها به‌عنوان «برده جنسی» استفاده می کردند. داعش همچنین پسران را برای نبرد در صحنه جنگ داخلی آموزش می داد تا در میدان جنگ حاضر شوند و گاه دست به کشتن افراد در انظار عمومی بزنند.

این گزارش همچنین دولت بشاراسد، رئیس جمهوری سوریه را متهم کرده است که نیروهای حامی دمشق «با تک تیراندازانشان» و با استفاده از «بمب‌های خوشه‌ای، بمب‌های حرارتی و سلاح‌های شیمیایی» و «اغلب علیه ساختمان‌های غیرنظامی از جمله مدارس و بیمارستان‌ها» مرتبا کودکان را هدف گرفته‌اند.

این گزارش که دوره سپتامبر ۲۰۱۱ تا اکتبر ۲۰۱۹ را در بر می گیرد به کمک بیش از ۵ هزار مصاحبه با کودکان سوری و همچنین شاهدان، بازماندگان، بستگان، متخصصان پزشکی و مبارزان سوری بدست آمده است.

سازمان ملل: کشورهای خارجی کودکان جهادگرایان خارجی داعش را بپذیرند

کارشناسان سازمان ملل متحد همچنین در گزارش روز پنجشنبه خود از کشورهای خارجی‌ که شهروندانشان در سال‌های گذشته به داعش پیوسته‌ بودند خواست تا مسئولیت کودکان این جهادگرایان را که در اردوگاه‌های نیروهای کرد سوریه زندانی هستند، بپذیرند و آنها و مادرانشان را به کشورهایشان بازگردانند.

کمیسیون مستقل و بین‌المللی تحقیق درباره سوریه می گوید که بسیاری از کودکان این خانواده‌های خارجی پیوسته به داعش در شرایط وخیمی زندگی می کنند زیرا اسناد هویتی معتبر در دست ندارند.

این کودکان که در سال‌های گذشته در مناطقی که قبلا زیر کنترل داعش در سوریه بوده است متولد شده‌اند با موانع زیادی برای کسب مدارک هویتی مواجه‌اند زیرا اسنادی که مقامات داعش به آنها داده‌‌اند از سوی مقامات دولتی کشورها به رسمیت شناخته نمی شود.

این کمیسیون از کشورهای مبدا جنگجویان خارجی خواست است که «اقدامات فوری برای آسان کردن ثبت نام کودکانی که در سوریه متولد شده‌اند» صورت دهند تا آنها بتوانند به همراه سرپرستشان به سرعت به کشورهای مبدا بازگردند.

AP

خلافت داعش در سال ۲۰۱۴ رسمیت یافت و در ماه مارس ۲۰۱۹ به‌طور رسمی سقوط کرد و از آن زمان تا کنون جامعه بین‌المللی با معمای بازگشت خانواده‌های جهادگرایان داعش در سوریه و عراق مواجه است.

بازگشت این کودکان و خانواده‌هایشان در ماههای گذشته به کشورهای غربی از جمله اتریش، آلمان یا فرانسه به صورت قطره چکانی انجام شده است.

کمیسیون مستقل سازمان ملل متحد در مورد سوریه از کشورهای خارجی بویژه کشورهای غربی خواسته است که بازگرداندن «کودکان بدون سرپرست» را در اولویت کارشان قرار دهند.

هانی مگالی، عضو کمیته مستقل تحقیق درباره سوریه می گوید: «کشورها تعهدات روشنی برای محفاظت از کودکان بویژه در برابر کودکان بدون تابعیت دارند. عدم احترام به این اصول اساسی نشان دهنده انحراف و نقض این تعهدات است.»

این کمیسیون می گوید که در صورت حضور مادر و بخاطر رعایت مصالح کودکان، آنها باید به همراه مادرانشان به کشورهایشان بازگردانده شوند.

آگهی

به گزارش کمیسیون مستقل سازمان ملل در امور سوریه تخمین زده می شود که تعداد کودکان متولد شده از والدین اروپایی پیوسته به داعش بین ۷۰۰ تا ۷۵۰ نفر است که در اردوگاه‌هایی در شمال شرقی سوریه و در شرایط وخیم زندگی می کنند.

به گفته منابع کرد سوریه ۱۲ هزار خارجی عضو داعش از جمله ۸ هزار مرد و چهار هزار زن در سه ارودگاه آوارگان در شمال شرقی سوریه و اکثرا در شهر الهول نگهداری می شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان ۱۰ مرد متهم به تجاوز گروهی به یک زن ۱۸ ساله را به زندان محکوم کرد

سوریه؛ درگیری نیرو‌های اسد با مخالفان در ادلب ۷۰ کشته برجا گذاشت

بشار اسد «سلطان فرامرزی مواد مخدر»؛ نگرانی اروپا از گسترش تجارت کاپتاگون به قاره سبز