نخست وزیر جدید فنلاند: دولت در صدد پذیرفتن کودکان اتباع پیوسته به داعش است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اردوگاه اسرای داعش در شمال سوریه
اردوگاه اسرای داعش در شمال سوریه   -  Copyright  AP

نخست وزیر جدید فنلاند یک روز پس از آغاز به کار رسمی در این سمت از احتمال پذیرفتن فرزندان زنان تبعه این کشور که در سوریه به صفوف نیروهای جهادی پیوسته بودند، خبر داد.

سانا مارین ۳۴ ساله که از وی به عنوان جوان‌ترین نخست وزیر فنلاند نام می‌برند روز چهارشنبه اعلام کرد که دولت ائتلافی چپ میانه به صورت تلویحی به وزارت امور خارجه برای امکان بازگرداندن فرزندان زنان پیوسته به گروه موسوم به خلافت اسلامی، داعش در سوریه چراغ سبز نشان داده است.

سخنان نخست وزیر جدید فنلاند در این خصوص ممکن است زمینه شکل گیری یک مناقشه سیاسی در میان احزاب شرکت کننده در ائتلاف دولتی را فراهم کند زیرا پنج حزب شریک در این ائتلاف تاکنون بر سر موضعی مشترک برای بازگرداندن نزدیکان و اتباع پیوسته به داعش به توافق دست نیافته بودند.

حزب مرکزی فنلاند که دومین حزب بزرگ ائتلاف دولتی در این کشور محسوب می‌شود و هفته گذشته با انتقاد شدید از عملکرد نخست وزیر سابق زمینه استعفای وی را فراهم کرده بود از جمله تشکیلاتی است که با طرح وزارت خارجه فنلاند برای بازگرداندن اتباع پیوسته به گروه‌های جهادی مخالفت کرده است.

پکا هاویستو، وزیر امور خارجه فنلاند پیش از این اعلام کرده بود یک فرستاده ویژه را برای بررسی امکان بازگرداندن بیش از ۳۰ کودک فنلاندی که هم اکنون در «الهول»، یکی از اردوگاه‌های اسرای داعش در شمال شرق سوریه به سر می‌برند، تعیین کرده است.

صلیب سرخ جهانی در گزارش اعلام کرده است که حدود ۶۸ هزار نفر که اغلب آنها را اعضای خانواده های پیکارجویان گروه خلافت اسلامی، داعش تشکیل می دهند در اردوگاه الهول نگهداری می‌شوند. بر اساس گزارش صلیب سرخ جهانی دو سوم از این افراد را کودکان تشکیل می‌دهند.

خانم مارین که پیشتر عهده دار هدایت وزارت حمل و نقل فنلاند بود در پی استعفای آنتی رینه،‌ نخست وزیر پیشین این کشور جایگزین وی شد. این در حالی است که گفته می شود در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات میان حزب محافظه کار فنلاند و حزب سبزها این امکان وجود دارد که سباستین کورتس ۳۳ ساله، صدراعظم پیشین فنلاند به سمت نخست وزیری گمارده شود.

در دولت ائتلافی فنلاند پنج حزب مشارکت دارند که حزب محافظه کار خلق اتریش،‌ خاستگاه نخست وزیر جوان فنلاند یکی از آنهاست. سانا مارین که پیشتر از سوی رهبر دولت ائتلافی به سمت نخست وزیری منصوب شده بود از روز سه شنبه به صورت رسمی کار خود را آغاز کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید