سازمان ملل: خانواده‌های جنگجویان داعش را به کشورهایشان برگردانید

سازمان ملل: خانواده‌های جنگجویان داعش را به کشورهایشان برگردانید
نگارش از Euronews

کمیسر عالی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پیش از این هم از رویه کشورهای اروپایی و ایالات متحده در قبال بازماندگان داعش ابراز نگرانی کرده بود.

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز دوشنبه ۲۴ ژوئن خواستار بازگشت بازماندگان خانواده‌های اعضای داعش به کشورهای خودشان بازگردند. 

خانم باشله می‌گوید تنها استثنا در این باره افرادی هستند که خود به اتهام ارتکاب جنایت تحت تعقیب دادگاه‌های داخلی [سوریه و عراق] قرار دارند. به گفته این مقام سازمان ملل، نزدیک به ۵۰ کشور جهان با این چالش درگیر هستند.

از زمان سقوط «خلافت اسلامی» در عراق و سوریه، مساله چگونگی رویارویی با جنگجویان داعش و خانواده‌هایشان به یک چالش جدی برای بسیاری از کشورهای اروپایی و ایالات متحده تبدیل شده است. در ماه‌های اخیر به‌ویژه انتشار گزارش‌هایی از عروس داعش و مرگ نوزاد شیرخوارش در اردوگاهی در شمال سوریه، توجه بسیاری از رسانه‌ها و افکار عموی را به خود جلب کرد. 

بیشتر بخوانید: انتقاد شدید از وزارت کشور بریتانیا به دلیل مرگ نوزاد عروس داعش

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در چهل و یکمین نشست شورای حقوق بشر در ژنو اعلام کرد بیش از ۱۱هزار عضو از بستگان داعش در اردوگاه الهول در شمال سوریه نگاهداری می‌شوند. 

میشله باشله کمیسر، عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد

براساس آمارهای صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) حدود ۲۹هزار کودک جنگجویان داعش در عراق و سوریه «زندانی» هستند که اکثرا زیر دوازه سال دارند.

خانم باشله از تمام کشورهای درگیر در این ماجرا خواست تا مسئولیت ملی خود را در قبال شهروندانشان تضمین کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط