بررسی پرونده دو ماده‌ای استیضاح دونالد ترامپ با تحویل به سنا به‌طور رسمی کلید خورد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بررسی پرونده دو ماده‌ای استیضاح دونالد ترامپ با تحویل به سنا به‌طور رسمی کلید خورد
کپی رایت  AP

مدیران استیضاح رئیس جمهوری آمریکا در مجلس نمایندگان به رهبری آدام شیف با حضور در سنای ایالات متحده پرونده اتهامی دو ماده‌ای استیضاح دونالد ترامپ را قرائت کردند و تحویل سنا دادند.

این به این معنی است که روند قانونی بررسی استیضاح ترامپ در سنا به‌طور رسمی آغاز شد.

گروه هفت نفرۀ «مدیران استیضاح» دادگاه دونالد ترامپ شامل آدام شیف، نمایندۀ دموکرات کالیفرنیا و رئیس کمیتۀ اطلاعات این مجلس، جری نادلر، رئیس کمیتۀ قضایی مجلس نمایندگان و پنج نماینده جمهوری‌خواه به نام‌های حکیم جفریس، جینسون کرو، وال دمینگ، زوئه لوفگرن و سیلویا گارسیا امروز در سنا حضور داشتند.

قرار است دادگاه استیضاح دونالد ترامپ از سه‌شنبۀ آینده در سنا آغاز شود و رسیدگی به این پرونده نیز احتمالا چند روز طول خواهد کشید.

همراه هر یک از مدیران استیضاح که به سنا آمده‌ بودند پوشه‌ای بود که در آن نسخه‌ای از دو بند استیضاح قرار گرفته بود.

بر اساس آنچه به تصویب نمایندگان مجلس رسید، دونالد ترامپ به دو دلیل «سوء استفاده از قدرت» به دلیل تماس تلفنی با رئیس جمهوری اوکراین و تحت فشار قرار دادن او برای تحقیق دربارۀ احتمال فساد مالی فرزند جو بایدن، رقیب انتخاباتی او و «مانع تراشی در مسیر تحقیقات کنگره» استیضاح می‌شود.

همزمان با قرائت مواد استیضاح، استفانی گریشام، سخنگوی کاخ سفید در توئیتی این موارد را «شرم آور» توصیف کرد که علیه رئیس جمهور ترامپ «ساخته شده» است.

پس از قرائت مواد استیضاح، میچ مک کانل رهبر جمهوری‌خواهان در سنا گام‌های بعدی را تشریح کرد و گفت که قاضی ارشد ایالات متحده آمریکا طبق قانون اساسی آمریکا ریاست جلسه استیضاح را برعهده دارد و همچنین طبق دستور قبلی، رئیس هیات مدیره مجاز به تعیین کمیته‌ای از چهار سناتور شامل دو سناتور جمهوری خواه و دو سناتور دموکرات برای همراهی قاضی ارشد ایالات متحده آمریکا است.