Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دیوان محاسبات آمریکا: ترامپ با توقف کمک به اوکراین، قانون فدرال را نقض کرده است

دیوان محاسبات آمریکا: ترامپ با توقف کمک به اوکراین، قانون فدرال را نقض کرده است
Copyright AP Photo/Alex Brandon
Copyright AP Photo/Alex Brandon
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این سازمان حسابرسی اعلام کرد که دفتر مدیریت و بودجۀ کاخ سفید با تاخیر در صدور کمک‌های امنیتی به اوکراین آن هم «به دلایل سیاسی» مصوبۀ کنگره را نقض کرده است.

آگهی

دیوان محاسبات آمریکا روز پنج‌شنبه اعلام کرد که کاخ سفید با توقف کمک‌های امنیتی به اوکراین، یک قانون فدرال را نقض کرده است.

گزارش این دیوان در حالی منتشر شده است که مجلس نمایندگان این کشور طرح استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را به سنای این کشور فرستاده و قرار است از سه‌شنبۀ آینده جلسات استیضاح او آغاز شود.

بنا بر گزارش این نهاد نظارتی، دفتر مدیریت و بودجه که از زیرمجموعه‌های کاخ سفید محسوب می‌شود، در ژوئیه گذشته با خودداری از فرستادن کمک‌های نظامی به اوکراین، آن هم در حالی که کمتر از یک سال قبل از آن کنگرۀ امریکا صدور این کمک‌ها را تصویب کرده بود، قانون را نقض کرده است.

دیوان محاسبات تاکید کرد: «رئیس جمهور این قدرت و اختیار را ندارد تا قانونی را که تصویب شده است، نادیده بگیرد یا اصلاح کند.»

این سازمان حسابرسی اعلام کرد که دفتر مدیریت و بودجۀ کاخ سفید با تاخیر در صدور کمک‌های امنیتی به اوکراین آنهم «به دلایل سیاسی» مصوبۀ کنگره را نقض کرده است.

توماس آرمسترانگ، مشاور عالی دیوان در این گزارش اعلام کرد: «با توجه به تعهد رئیس جمهور به اجرای قوانین، او اجازه نداشته است اولویت‌های سیاسی خود را بر تصمیمات کنگره ترجیح دهد.»

در واکنش به این گزارش نیتا لاولی، نماینده دموکرات نیویورک در کنگره آمریکا و رئیس کمیتۀ تخصیص بودجه مجلس نمایندگان نیز اعلام کرد: «تصمیمات مالی از سوی کنگره گرفته می‌شود و توقف غیرقانونی اجرای این تصمیمات از سوی دولت ترامپ آن هم در حالی که اجرای این مصوبات برای امنیت ملی ما حیاتی است، حمله‌ای بی‌شرمانه به سیستم کنترل و توازنی است که ذات دموکراسی ما محسوب می‌شود.»

او با تاکید بر اینکه این رفتار غیرقانونی کاخ سفید امنیت کشور را تهدید و انتخابات را تضعیف کرده، گفت: «حال بیش از هر زمانی احساس می‌کنم که تصمیم مجلس نمایندگان برای استیضاح رئیس جمهور ترامپ کار درستی بوده است. هیچکس بالاتر از قانون نیست.»

در واکنش به این گزارش، دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید همچنان بر این موضوع اصرار کرد که توقف این کمک‌ها ضروری بوده است.

راشل سیمل، سخنگوی این دفتر گفت: «ما با نظر دیوان محاسبات آمریکا مخالفیم. دفتر مدیریت و بودجه از اختیارات خود برای اطمینان از این موضوع استفاده می‌کند که دلارهای مالیات دهندگان بطور صحیح و در راستای اولویت‌های رئیس جمهور و مطابق با قانون هزینه شوند.»

بر اساس اسناد منتشر شده، کمتر از دو ساعت پس از گفتگوی تلفنی دونالد ترامپ با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در ژوئیه گذشته دستور توقف کمک نظامی ۳۹۱ میلیون دلاری آمریکا به اوکراین صادر شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پمپئو: استیضاح ترامپ ربطی به روابط گرم ما و اوکراین ندارد

خشم پمپئو از سوالات خبرنگار: اصلا می‌دانی اوکراین کجای نقشه دنیا است؟

شهادت اساتید حقوق در کنگره آمریکا: تخلفات ترامپ برای استیضاح او کافیست