شهادت اساتید حقوق در کنگره آمریکا: تخلفات ترامپ برای استیضاح او کافیست

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
شهادت اساتید حقوق در کنگره آمریکا: تخلفات ترامپ برای استیضاح او کافیست
کپی رایت  Samuel Corum/Pool via REUTERS

کارشناسان حقوقی دعوت شده به نشست کمیتۀ قضایی کنگره آمریکا اعلام کردند که تخلفات انجام شده توسط دونالد ترامپ، برای استیضاح او کافی است.

به گفتۀ این کارشناسان، اقدامات انجام شده از سوی دونالد ترامپ مبنی بر مجبور کردن اوکراین به انجام تحقیقات دربارۀ پسر جوبایدن با هدف بهره‌برداری سیاسی از این تحقیقات، جرایمی غیرقابل انکار بوده و برای استیضاح او کافی است.

این نتیجه گیری، حاصل بحث‌های کارشناسان قانون اساسی بود که از سوی دموکراتهای کنگره دعوت شده بودند تا روز چهارشنبه مقابل نمایندگان شهادت بدهند.

شهادت آنها زمینه‌های قانونی لازم را برای اینکه قانونگذاران این کشور رسما علیه دونالد ترامپ اعلام اتهام کنند، فراهم کرد.

در جلسه‌ای که توسط کمیته قضایی مجلس نمایندگان کنگره آمریکا تشکیل شد، سه استاد حقوق انتخاب شده از سوی دموکراتها بطور روشن اعلام کردند که آنچه دونالد ترامپ انجام داده است، جرایمی غیرقابل چشم پوشی از جمله سوء استفاده از قدرت، رشوه دهی، ممانعت از فعالیت کنگره و ممانعت از اجرای عدالت بوده است.

در صورت تایید نهایی این اتهامات از سوی مجلس نمایندگان آمریکا، سنا وارد عمل خواهد شد تا دربارۀ آغاز مراحل رسمی استیضاح او و درنهایت باقی ماندن یا برکناری آقای ترامپ از مقام ریاست جمهوری آمریکا تصمیم گیری کند.

کمیته قضایی مجلس نمایندگان کنگره آمریکا از دونالد ترامپ نیز دعوت کرده بود که در جلسۀ روز چهارشنبه شرکت کند اما کاخ سفید روز یکشنبه با فرستادن نامه‌ای این تحقیقات را «ناعادلانه» خواند و دعوت کنگره را رد کرد.

دونالد ترامپ که روز چهارشنبه برای شرکت در نشست ناتو در لندن به سر می‌برد، در واکنش به اخبار منتشر شده از کنگره، آنچه را که تصمیم گرفته شده بود «جوک» توصیف کرد و میهن‌پرستی دموکراتهای کنگره را زیر سوال برد.

بیشتر بخوانید: