سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه؛ روحانی خواستار تشکیل «دادگاه ویژه» شد

سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه؛ روحانی خواستار تشکیل «دادگاه ویژه» شد
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حسن روحانی: «اینکه نیروهای مسلح ما با صراحت لهجه خطای خودشان را اعلام کردند و از مردم عذرخواهی کردند، گام اول خوبی بوده که در این راستا برداشته شده و همه گام‌های بعدی باید برداشته شود.»

آگهی

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران روز سه‌شنبه از قوه‌ قضاییه خواست برای بررسی شلیک موشک پدافند سپاه که به سرنگونی هواپیمای اوکراینی انجامید یک «دادگاه ویژه» تشکیل دهد.

رئیس جمهوری ایران خطاب به قوه قضائیه گفت:‌ «قوه قضاییه باید یک دادگاه ویژه با یک قاضی عالی رتبه و ده ها کارشناس تشکیل دهد. این پرونده عادی و معمولی نیست تمام دنیا به این دادگاه ما نگاه خواهند کرد.»

حسن روحانی که که در همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی شرکت کرده است درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی که به کشته شدن ۱۷۶ نفر انجامید گفت: «من از لحظه ای که احتمال دادم سقوط این هواپیما به صورت طبیعی و عادی نباشد، تلاش فراوانی کردم که دوران بررسی و تحقیق کوتاه شود و ما به دقت بدانیم که این هواپیما چگونه سقوط کرده است.»

رئیس جمهوری ایران با اشاره به اینکه «همکاری‌های خوبی» از طرف نیروهای مسلح برای یافتن حقیقت صورت گرفته، افزوده است:‌ «بلافاصله بعد از آن که برای من مشخص شد یک خطای بسیار دردناک و نابخشودنی انجام گرفته در همان لحظه من به مسوولان امر اعلام کردم بلافاصله به مردم اطلاع دهند.»

حسن روحانی با اشاره به آشنایی‌اش با مساله پدافند هوایی گفته است که «در این داستان نمی تواند فقط یک فرد مقصر باشد».

رئیس جمهوری ایران همچنین اعتراف نیروهای مسلح به سرنگون کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی را «گام اول خوبی» ارزیابی کرد و گفت: «اینکه نیروهای مسلح ما با صراحت لهجه خطای خودشان را اعلام کردند و از مردم عذرخواهی کردند، گام اول خوبی بوده که در این راستا برداشته شده و همه گام‌های بعدی باید برداشته شود.»

روحانی همچنین از مسئولان خواست که پروسه‌ی شلیک به هواپیما در صبح چهارشنبه تا تشکیل جلسه اضطراری شورای عالی امنیت ملی در جمعه شب را برای مردم توضیح دهند و بگویند آیا زمان برای «روشن شدن این حادثه تا اعلام زمان طولانی بوده یعنی یک یا دو روز طول کشیده یا فقط چند ساعت بوده است.»

رئیس جمهوری ایران همچون با اشاره به اینکه «امنیت فضای ایران برای ملت ایران و برای دنیا» بسیار مهم است افزود: «برای مردم ما بسیار مهم است که هر آن کس در حدی در این حادثه مقصر یا قاصر بوده معرفی شود و هر کس باید به مجازات برسد، به مجازات برسد.»

بوریس جانسون: سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی اشتباه وحشتناکی بود

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا در مصاحبه با بخش جهانی بی‌بی‌سی گفت که سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی از سوی ایران اشتباه وحشتناکی بود و عذرخواهی ایران بابت این موضوع را اقدام مثبتی ارزیابی کرد.

نخست وزیر بریتانیا همچنین افزود که مهمترین موضوع اکنون این است که تنش‌ها در منطقه خاورمیانه کاهش یابد چرا که مردم منطقه خواستار درگیری نظامی نیستند. او تاکید کرد که بریتانیا خواستار درگیری نظامی بین ایران و ایالات متحده آمریکا نیست.

بوریس جانسون همچنین درباره توافق هسته‌ای ایران و قدرتهای بزرگ جهان گفت که بریتانیا تا زمانی که «جایگزینی» برای توافق موجود پیدا شود از آن حمایت می کند. او همچنین افزود که برجام از نگاه آمریکا یک «توافق ناقص» است.

نخست وزیر بریتانیا از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا خواست که «طرح جدیدی» برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای ارائه کند.

برگزاری مراسم بزرگداشت قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی در قم

مراسم حکومتی بزرگداشت یاد قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی روز دوشنبه در قم با حضور مقامات سپاه پاسداران، مقامات دولتی و برخی از مراجع تقلید برگزار شد که برخی از عکس‌های منتشر شده از این مراسم مورد توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت.

www.isna.irAhmad Zohrabi

سخنگوی قوه قضاییه: در پرونده فاجعه سقوط هواپیمای اوکراینی افرادی بازداشت شدند

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری روز سه‌شنه خود از بازداشت تعدادی از افراد در ارتباط با سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران خبر داده است.

وی گفته است بازجویی و تحقیقات از افراد مرتبط با این پرونده در جریان است و جعبه سیاه هواپیما همراه با تیمهای کارشناسی ایران و اوکراین به فرانسه رفته است و پس از بازخوانی جعبه سیاه موضوع روشنتر خواهد شد.

سخنگوی قوه قضایی همچنین گفته است که در اعتراضات ضد حکومتی روزهای اخیر در تهران و شهرهای دیگر حدود ۳۰ نفر بازداشت شده‌اند اما این عدد نهایی بازداشت شدگان نیست.

نخست وزیر کانادا: اگر تنش بین ایران و آمریکا نبود مسافران پرواز ۷۵۲ اکنون پیش خانواده‌هایشان بودند

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در اظهاراتی گفته است که اگر تنش بین ایران و آمریکا تشدید نمی شد و تنش‌ها در منطقه بالا نمی گرفت اکنون مسافران هواپیمای اوکراینی در خانه و در کنار خانواده‌هایشان بودند.

وی همچنین افزود که در شرایط جنگ و درگیری این مردم بی‌گناه هستند که هزینه‌اش را خواهند پرداخت.

آگهی

نخست وزیر کانادا گفت که همه ما باید سخت کار کنیم تا از تنش‌ها در منطقه خاورمیانه و تنش بین ایران و آمریکا کاسته شود.

ایکائوکارشناسانش را برای کمک به تحقیقات مربوط با سرنگونی هواپیمای اوکراینی به ایران می فرستد

سازمان بین‌المللی هوانوردی (ایکائو) با پذیرش دعوت ایران برای کمک به تحقیقات مرتبط با سرنگونی هواپیمای اوکراینی، کارشناسانش را به ایران می فرستد. ایکائو کارشناسانش را برای مشاوره و نظارت بر تحقیقات مرتبط با شلیک موشک سپاه به این هواپیمای مسافربری به تهران می فرستد.

همچنین گفته می شود که تیم کارشناسان کانادا نیز به تهران رسیده‌اند.

وزیر خارجه کانادا با انتشار یک توئیت و اعلام یک شماره تلفن نوشته است که خانواده‌ قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی می توانند با تیم کانادایی که اکنون در تهران مستقر شده‌اند، تماس بگیرند.

اعلام اسامی ۶۱ تن از قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی پس از تطبیق پروفایل های ژنتیکی

سازمان پزشکی قانونی روز سه‌شنبه و پس از تطبیق پروفایل های ژنتیکی بقایای پیکرهای قربانیان، اسامی ۶۱ تن از قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی که صبح چهارشنبه در اثر اصابت موشک سپاه پاسداران سقوط کرد را اعلام کرد.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست رئیس جمهوری اوکراین از ایران: جعبه‌‌های سیاه را تحویل دهید

خامنه‌ای خواستار پیگیری «تقصیرهای احتمالی» سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی شد

ایران مسئولیت سرنگونی هواپیمای اوکراینی با «شلیک غیرعمدی» را برعهده گرفت