Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتقاد پمپئو از عدم حمایت «کافی» اروپایی‌ها از عملیات آمریکا علیه قاسم سلیمانی

انتقاد پمپئو از عدم حمایت «کافی» اروپایی‌ها از عملیات آمریکا علیه قاسم سلیمانی
Copyright AP Photo/Andrew Harnik
Copyright AP Photo/Andrew Harnik
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتقادات مایک پمپئو از رفتار کشورهای اروپایی در حالی بیان می‌شود که ایران نیز روز جمعه برلین را به دلیل داشتن «مواضع حمایت‌آمیز» از این حمله، مورد انتقاد قرار داد.

آگهی

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز جمعه با انتقاد از رفتار اروپایی‌ها پس از انتشار خبر کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس ایران که در جریان حملۀ هوایی آمریکا در عراق کشته شد، اعلام کرد که موضع‌گیری آنها در قبال این حادثه «به اندازه کافی مفید نبوده است».

آقای پمپئو در گفتگو با شبکۀ خبری فاکس نیوز اعلام کرد که دربارۀ این حمله تلفنی با بسیاری از رهبران جهان گفتگو کرده است.

وزیر خارجه آمریکا گفت: «من با شرکایمان در منطقه صحبت کردم تا برای آنها آنچه را که انجام دادیم و علت آن را توضیح دهم؛ همچنین برای آنکه از آنها کمک بخواهم. این گفتگوها عالی پیش رفتند.»

واقعیت این است که اروپایی‌ها آن اندازه که امیدوار بودم، مفید نبودند... بریتانیایی‌ها، فرانسوی‌ها، آلمانی‌ها همه باید درک کنند که آنچه ما انجام دادیم، آنچه آمریکایی‌ها انجام دادند، زندگی اروپایی‌ها را نیز نجات داده است
مایک پمپئو
وزیر امور خارجه آمریکا

با این وجود او ادامه داد: «اما گفتگوهایم با شرکایمان در دیگر مناطق به این خوبی پیش نرفت. واقعیت این است که اروپایی‌ها آن اندازه که امیدوار بودم، مفید نبودند... بریتانیایی‌ها، فرانسوی‌ها، آلمانی‌ها همه باید درک کنند که آنچه ما انجام دادیم، آنچه آمریکایی‌ها انجام دادند، زندگی اروپایی‌ها را نیز نجات داده است.»

وزیر خارجه آمریکا افزود: «این کار، اتفاق خوبی برای تمام جهان بود و ما از همۀ مردم جهان می‌خواهیم از فعالیت آمریکا حمایت کنند؛ تا این اطمینان حاصل شود که جمهوری اسلامی ایران مانند یک کشور عادی رفتار خواهد کرد.»

واشنگتن بر این موضوع تاکید دارد که قاسم سلیمانی در حال آماده سازی عملیاتی برای انجام «اقدامات خشونت‌آمیز» علیه آمریکایی‌ها بوده است.
این نظامی قدرتمند ایرانی که یکی از بانفوذترین سیاستمداران پشت پردۀ جمهوری اسلامی ایران در منطقۀ خاورمیانه محسوب می‌شد، بامداد جمعه به همراه ابومهدی مهندس، معاون حشد شعبی در جریان حملۀ هواپیماهای بدون سرنشین ایالات متحده به خودروی آنها در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شد.

پس از انتشار خبر این حمله، بیشتر رهبران جهان به استثنای اسرائیل که به تایید و حمایت این اقدام آمریکا پرداخت، حاضر به حمایت روشن از این عملیات نشدند. رهبران اروپایی نیز از جمله رهبرانی بودند که از اتخاذ موضعی شفاف در حمایت از عملیات آمریکا خودداری کردند.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه از ایران خواست تا از وقوع «یک بحران هسته‌ای جدی» خودداری کند و دومینیک راب، همتای بریتانیایی او «از همۀ طرفهای درگیر» خواست تا از تنش‌ها بکاهند.

آلمان «نگرانی عمیق» خود را اعلام کرد و سخنگوی صدراعظم این کشور خواستار رسیدن به راه حلی «از مسیر کانال‌های دیپلماتیک» شد.

جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز خواستار «حداکثر خویشتن‌داری همۀ بازیگران درگیر و شرکای آنها» شد.

انتقاد ایران از مواضع آلمان

انتقادات مایک پمپئو از رفتار کشورهای اروپایی در حالی بیان می‌شود که ایران نیز روز جمعه برلین را به دلیل داشتن «مواضع حمایت‌آمیز» از این حمله، مورد انتقاد قرار داد.

ایسنا به نقل از سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران نوشت: «جمهوری اسلامی ایران مواضع دولت آلمان در حمایت از اقدامات ددمنشانه، یکجانبه و مغایر با حقوق بین‌الملل آمریکا را به نوعی مشارکت در این اقدامات‌ دانسته و به دولت آلمان نقش برجستۀ سردار سلیمانی در مبارزه با تروریسم داعش که تداوم حیات آن جان افراد بیگناه بیشماری را حتی در اروپا به خطر می‌انداخت، یادآوری می‌نماید... اینگونه اظهارات نشان از فاصلۀ برلین با واقعیت‌های منطقه داشته و خواسته یا ناخواسته این کشور را در مسیر همسویی با تروریسم دولتی آمریکا قرار می‌دهد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خشم پمپئو از سوالات خبرنگار: اصلا می‌دانی اوکراین کجای نقشه دنیا است؟

افزایش فشار مجلس نمایندگان آمریکا به پمپئو دربارۀ حمله به قاسم سلیمانی

واکنش‌ها به تیراندازی به دونالد ترامپ؛ جمهوری‌خواهان دموکرات‌ها را مسئول دانستند