افزایش فشار مجلس نمایندگان آمریکا به پمپئو دربارۀ حمله به قاسم سلیمانی

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
افزایش فشار مجلس نمایندگان آمریکا به پمپئو دربارۀ حمله به قاسم سلیمانی
کپی رایت  AP Photo/J. Scott Applewhite

کمیتۀ امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه هشدار داد که چنانچه مایک پمپئو همچنان از ارائه اطلاعات به این کمیته دربارۀ سیاستهای خارجی دولت ترامپ خودداری کند، این کمیته وزیر خارجه آمریکا را رسما احضار خواهد کرد.

الیوت انگل، رئیس دموکرات این کمیته اعلام کرد که آقای پمپئو موظف است آنها را در جریان جزئیات دستور دونالد ترامپ برای حمله به قاسم سلیمانی و سیاستهای واشنگتن در قبال تهران بگذارد و بر همین اساس، برای چهارشنبه ۲۹ ژانویه (۹ بهمن) جلسه‌ای علنی با حضور مایک پمپئو برنامه‌ریزی شده است.

آقای انگل خطاب به مایک پمپئو گفت: «جلسه دربارۀ جدی‌ترین موضوعاتی است که کشور و کنگره با آن سر و کار دارد؛ از جمله موضوع استفاده از زور توسط دولت آمریکا. شهادت شما اهمیت زیادی دارد و به همین دلیل من از همۀ ابزارهای قانونی استفاده می‌کنم تا مطمئن شوم شما در این جلسه شرکت می‌کنید.»

هنوز وزارت خارجه آمریکا به این درخواست کمیته واکنشی نشان نداده است.

نشست ۲۹ ژانویه دومین نشستی است که کمیتۀ امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در ماه اخیر برای شنیدن سخنان آقای پمپئو برنامه‌ریزی کرده است. اولین نشست در ۱۴ ژانویه (۲۴ دی) تشکیل شد که پمپئو در آن حضور نیافت.

بسیاری از نمایندگان کنگره آمریکا حتی شماری از نمایندگان جمهوریخواه، به دولت ترامپ برای کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ حمله‌ای که منجر به کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران شد، فشار آورده‌اند.

این احتمال نیز وجود دارد که سنای آمریکا هفتۀ آینده همزمان با آغاز جلسات استیضاح دونالد ترامپ، طرحی را به تصویب برساند تا بر اساس آن اختیارات نظامی دونالد ترامپ محدود شود و اقدام نظامی او علیه ایران را بدون مجوز کنگره غیرممکن کند.