آغاز تبادل اسرا میان ارتش و جدایی‌طلبان اوکراین

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
آغاز تبادل اسرا میان ارتش و جدایی‌طلبان اوکراین
Copyright  عکس از آسوشیتدپرس

ارتش اوکراین و جدایی‌طلبان حامی روسیه تبادل اُسرای دو طرف را آغاز کردند.

همزمان با آغاز اجرای توافق‌نامه تبادل اسرا میان شبه‌نظامیان جدایی‌طلب مستقر و ارتش اوکراین اسرای به جای مانده از ۵ سال تنش و جنگ داخلی در شرق اوکراین آغاز شد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین ضمن با اهمیت توصیف کردن این اقدام اعلام کرد که آزادی اوسرای دو طرف در پاسگاه ماورسکه در منطقه دونتسک از ظهر یک‌شنبه آغاز شده است.

در جریان تبادل اسرای دو طرف، ۸۷ جدایی‌طلب و ۵۵ نیروی ارتش اوکراین آزاد می‌شوند. 

این تبادل اسرا بر مبنای توافق اخیر میان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین انجام شد.

پیشتر نیز دو طرف اقدام به تبادل اسرا کرده بودند که در آخرین مورد که در دسامبر سال ۲۰۱۷ انجام شد، اوکراین حدود ۳۰۰ جدایی‌طلبان طرفدار روسیه را در ازاء دریافت حدود ۷۰ نیروی ارتش کیف، آزاد کرد.

به دنبال اقدام مسکو در سال ۲۰۱۴ میلادی مبنی بر الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه و پشتیبانی از جدایی‌طلبان شرق اوکراین، روابط سیاسی میان کیف و مسکو رو به تیرگی گذاشت.

با این حال، ولودیمیر زلنسکی پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ماه اوریل گذشته وعده داد که به خصومت میان دو کشور پایان می‌دهد.

مذاکرات دو طرف تحت حمایت غرب از ماه سپتامبر گذشته آغاز شد. تازه‌ترین نشست رهبران اوکراین و روسیه نیز با حضور صدراعظم آلمان و رئیس جمهوری فرانسه در اوایل دسامبر در پاریس برگزار شد که خوش‌بینی‌ها نسبت به پایان تنش سیاسی و نظامی میان کیف و مسکو را بیش از پیش افزایش داد.  

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید