Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نشست پاریس؛ روسیه و اوکراین در مورد آتش‌بس و تبادل اسرا به توافق رسیدند

نشست پاریس؛ روسیه و اوکراین در مورد آتش‌بس و تبادل اسرا به توافق رسیدند
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پوتین و زلنسکی با این حال بر سر چند مسئله حیاتی از جمله زمان‌بندی برای انتخابات محلی و نیز کنترل مرزی در مناطق درگیر مناقشه در شرق اوکراین به توافق نرسیدند.

آگهی

ولادیمیر پوتین و ولودیمیر زلنسکی، رؤسای جمهوری روسیه و اوکراین در نخستین رویارویی مستقیم بر سر برقراری آتش‌بس و نیز مبادله تمامی اسرا به توافق رسیدند، اما اختلافات آنها در موارد مهم دیگری باقی ماند.

این توافق‌ها شامگاه دوشنبه ۱۸ آذر در نشست پاریس با حضور امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان به دست آمد. به این ترتیب گفتگوهای صلح دو کشور همسایه روسیه و اوکراین با میانجیگری آلمان و فرانسه به پیشرفتی هرچند اندک به ویژه توقف موقت درگیری‌ها در مناطق جدایی‌طلب شرق اوکراین منجر شد.

در پایان نشست دیشب، قرار شد طرفین ضمن رعایت آتش‌بس و عقب کشیدن نیروهای نظامی خود در سه نقطه از شرق اوکراین تا پایان مارس ۲۰۲۰، باقیمانده اسرای یکدیگر را نیز که در مناطق جدایی‌طلب حضور دارند تا پایان دسامبر ۲۰۱۹ آزاد کنند. رهبران چهار کشور قرار گذاشتند در پایان ماه مارس ۲۰۲۰ برای یافتن راه‌حل‌های جدید بار دیگر با هم گفتگو کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پوتین و زلنسکی با این حال بر سر چند مسئله حیاتی از جمله زمان‌بندی برای انتخابات محلی و نیز کنترل مرزی در مناطق درگیر مناقشه در شرق اوکراین به توافق نرسیدند. آنها در پایان گفتگوهای پاریس که ۹ ساعت طول کشید، نتوانستند بر سر پایان قطعی درگیری‌های ۵ ساله به نقطه مشترکی برسند، درگیری‌هایی که از سال ۲۰۱۴ تا کنون به مرگ حدود ۱۴ هزار تن و آواره شدن یک و نیم میلیون نفر انجامیده و نقشه ژئوپولیتیک اروپا را تغییر داده و ماکرون آن را «زخم باز» در اروپا توصیف کرده است.

شرکت‌کنندگان در پایان نشست چه گفتند؟

امانوئل ماکرون پس از پایان نشست گفتگوهای صلح روسیه و اوکراین در پاریس با خوش‌بینی بسیار از توافق حداقلی دو کشور، این نشست را «پربار» خواند و در یک نشست مطبوعاتی در کاخ الیزه گفت: «اختلاف‌هایی هست، به ویژه در مورد تقویم [انتخابات] و گام‌های بعدی. در این زمینه مفصل بحث کردیم.»

رهبران فرانسه و آلمان گفتند که در مورد افزایش نظارت سازمان امنیت و همکاری اروپا در اوکراین توافق کرده‌اند. قرار شده است فعالیت نظارتی این سازمان که هم‌اکنون ۱۲ ساعت در روز است فعالیت شبانه‌روزی بدل شود.

صدر اعظم آلمان گفت: «هنوز خیلی کارها باید انجام دهیم، اما احساس می‌کنم اراده خوبی برای حل مسائل پیچیده وجود دارد.»

گفتگوها در این جلسه بر احیا توافق صلح ۲۰۱۵ میان نظامیان اوکراینی و جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه در شرق اوکراین متمرکز بود.

آقای پوتین با اظهار خشنودی از برداشتن «گامی در مسیر تنش‌زدایی» گفت شرکت‌کنندگان در این نشست بر این نکته اتفاق نظر داشتند که توافق ۲۰۱۵ هیچ جایگزین دیگری ندارد. او از اوکراین خواست تا مطابق همان توافق، قانونی را که به مناطق تحت کنترل جدایی‌طلبان اختیارات گسترده‌ای می‌دهد، تمدید کرده و قانون جدیدی را برای عفو شورشیان جدایی‌طلب به تصویب برساند.

اختلاف‌هایی هست، به ویژه در مورد تقویم [انتخابات] و گام‌های بعدی. در این زمینه مفصل بحث کردیم.
امانوئل ماکرون
رئیس جمهوری فرانسه

به گفته رئیس جمهوری روسیه، طرفین علاوه بر تبادل اسرا توافق کردند که نیروهای نظامی اوکراین در دیگر مناطق شرق عقب‌نشینی کرده و ضمن مین‌زدایی سایر استحکامات نظامی را نیز در آن مناطق برچینند.

ولودیمیر زلنسکی نیز گفت: «من نیز بسیار مایلم که سربازان ما به خانه برگردند و تعطیلات کریسمس را در کنار خانواده شان بگذرانند.»

رویترز
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در نشست چهارجانبه پاریسرویترز

آقای زلنسکی در ابتدای جلسه انگشتان خود را به نشانه پیروزی نشان داده بود اما با این حال به نظر می‌رسید که نسبت به سایر شرکت‌کنندگان در گفتگوها خوش‌بینی کمتری دارد. او گفت: «راستش را بگویم، نتایج این جلسه برای من اندک بود. دلم می‌خواست مشکلات بیشتری در این جلسه حل می شد.»

رئیس جمهوری اوکراین همچنین خواستار محو تمامی تشکیلات مسلح جدایی‌طلبان «غیرقانونی» در اوکراین شد. وی با اعلام این که کشورش هرگز سرزمین های خود را «تسلیم» دیگران نخواهد کرد، افزود: «ما فدرالی کردن کشورمان را نمی‌پذیریم و به کسی هم اجازه نمی‌دهیم منحنی رشد توسعه اروپایی ما را تحت تأثیر قرار بدهد.»

منظور آقای زلنسکی از این «سرزمین‌ها»، به ویژه مناطق جدایی‌طلب دونباسک و کریمه است که روسیه آنها را به خاک خود الحاق کرده است.

آگهی
هنوز خیلی کارها باید انجام دهیم، اما احساس می‌کنم اراده خوبی برای حل مسائل پیچیده وجود دارد.
آنگلا مرکل
صدر اعظم آلمان

این سخنان برای گروهی از شهروندان اوکراینی که برای اعتراض به گفتگو با روسیه در کی‌یف تجمع کرده بودند، بسیار مطلوب و راضی‌کننده بود.

نشست پاریس بزرگ‌ترین آزمون برای ولودیمیر زلنسکی هم بود. شعار پایان جنگ بخشی از کارزار تبلیغاتی این هنرپیشه سابق و سیاستمدار تازه‌کار را در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری تشکیل می‌داد.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور را دانلود کنید

پیشینه

نشست چهارجانبه پاریس در چهارچوب مذاکرات «نرماندی» برگزار شد، مذاکراتی که به مدت سه سال متوقف شده بود. نرماندی نام استانی در شمال غربی فرانسه است که نخستین دور گفتگوهای رهبران روسیه و اوکراین با میانجیگری فرانسه و آلمان در ۲۰۱۴ در آنجا برگزار شده بود.

آگهی

دولت‌های غربی و دولت کی‌یف، مسکو را به تأمین مالی و تسلیحاتی شورشیان در شرق اوکراین متهم می‌کنند، اما کرملین این اتهام را قویا رد می‌کند.

درگیری‌های نظامی میان ارتش اوکراین و شورشیان مورد حمایت روسیه بعد از اجلاس مینسک در سال ۲۰۱۵ به شدت کاهش یافت اما حدود ۸۰ هزار نفر از نظامیان و شبه‌نظامیان دو طرف همچنان در طول مرزی ۴۰۰ کیلومتری با هم درگیری‌های پراکنده دارند. هر ماه شماری از این افراد بر اثر تبادل آتش یا انفجار مین کشته می‌شوند.

تاکنون گام‌هایی عملی در جهت تنش‌زدایی میان اوکراین و روسیه برداشته شده است. در ماه سپتامبر گذشته ۷۰ اسیر جنگی میام طرفین مبادله شد، نیروهای جدایی‌طلب در سه منطقه کوچک جبهه‌های نبرد عقب‌نشینی کردند و کشتی‌های اوکراینی توقیف شده به دست روسیه نیز آزاد شدند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مبادلۀ ۷۰ زندانی روس و اوکراینی؛ اعلام آمادگی دو کشور برای بهبود روابط

واکنش مسکو به انتخابات اوکراین: پیروزی زلنسکی فرصتی برای بهبود روابط است

هشدار بایدن به اروپا: پوتین در اوکراین متوقف نمی‌شود