گروه‌های مورد حمایت ایران در عراق: برهم صالح مجری فرمان آمریکا است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
گروه‌های مورد حمایت ایران در عراق: برهم صالح مجری فرمان آمریکا است
کپی رایت  عکس از آسوشیتدپرس

شماری از گروه‌های مورد حمایت ایران در عراق از جمله «عصائب اهل حق» و «کتائب حزب الله» روز جمعه از تصمیم برهم صالح، رئیس جمهوری این کشور در عدم معرفی اسعد عیدانی، گزینه ائتلاف بناء برای سمت نخست وزیری انتقاد کردند.

این گروه‌ها برهم صالح را به پیروی از دستور آمریکا در عدم معرفی اسعد عیدانی به عنوان نخست وزیر متهم کردند.

رئیس جمهوری عراق روز پنجشنبه ضمن خودداری از معرفی گزینه مورد حمایت ائتلاف بناء به عنوان نامزد نخست وزیری تهدید کرد که از مقام خود کناره گیری خواهد کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

گروه شبه نظامی «کتائب حزب الله» یا انتشار بیانیه ای تصمیم برهم صالح را «مشکوک» توصیف کرد. در بیانیه این گروه آمده است: «می دانیم که او [برهم صالح] خواسته آمریکا را برای هدایت کشور به سوی اغتشاش اجرا می کند.»

عدی عواد، نماینده وابسته به گروه «عصائب اهل حق» در پارلمان عراق نیز رئیس جمهوری این کشور را «بزدل» خواند. وی در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: «همه عراقی‌ها باید به صورت رئیس جمهور برای کاری که انجام داد آب دهان پرتاب کنند.»

برخی از حامیان اسعد عیدانی خواستار «اقدام قضایی» علیه رئیس جمهوری به دلیل «نقض قانون اساسی» شده‌اند.

برهم صالح اعلام کرده است که ترجیح می‌دهد به جای معرفی گزینه‌ای برای نخست وزیری که مورد قبول تظاهرکنندگان نیست از سمتش استعفاء دهد. این در حالی است که معترضان که دولت عراق را به «فساد مالی» متهم کنند خواستار معرفی نامزدی مستقل برای سمت نخست وزیری شده اند.

تظاهرات اعتراض آمیز در عراق که از روز اول اکتبر (۹ مهر) آغاز شده است تاکنون ۴۶۰ کشته و ۲۵ هزار مجروح بر جای گذاشته است.