تظاهرات علیه موج تهدید و ترور معترضان در عراق

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تظاهرات علیه موج تهدید و ترور معترضان در عراق
کپی رایت  عکس از آسوشیتدپرس

صدها نفر روز چهارشنبه در شهر دیوانیه در جنوب عراق در مراسم تشییع پیکر ثائر طیب، یکی از فعالان ضددولتی این کشور شرکت کردند.

این فعال جنبش اعتراضی عراق که روز ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) بر اثر انفجار خودرو‌ زخمی شده بود سه شنبه شب درگذشت. به دنبال اعلام خبر درگذشت او معترضان به دفاتر دو گروه شبه نظامی «سپاه بدر» و «عصائب اهل حق» در دیوانیه حمله کردند.

ثائر طیب در ماه اکتبر (مهر/آبان) به تظاهرات ضددولتی در میدان تحریر بغداد پیوسته بود.

از زمان آغاز تظاهرات ضددولتی در عراق تا کنون ده‌ها نفر از معترضان و فعالان سیاسی یا ترور و یا تهدید به مرگ شده اند. ترور نافرجام اوس فاضل، طنزپردازی که برنامه تلویزیونی اش محبوبیت زیادی در عراق دارد یکی از آخرین موارد تهدید و ارعاب معترضان و فعالان سیاسی و اجتماعی این کشور بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اوس فاضل سه شنبه شب تصاویری از اصابت سه گلوله به خودرویش در بغداد منتشر کرد. این طنزپرداز با انتشار ویدئویی تاکید کرد: «آنها حامیان انقلاب را هدف می گیرند تا آنها را ساکت کنند اما ما انقلابمان را ادامه می دهیم، تا اینجا به یکی از اهدافمان دست یافته ایم. پارلمان به قانون انتخابات جدید رای داده است.»

پارلمان عراق روز سه شنبه قانون انتخابات این کشور را اصلاح کرد. تغییر قانون انتخابات یکی از خواسته های اصلی معترضان بود. بر اساس مصوبه پارلمان عراق نامزدهای انتخابات پارلمانی به شکل انفرادی در انتخابات شرکت می کنند. این در حالی است که رای دهندگان پیش از این به فهرستی از نامزدهای مورد نظر احزاب و ائتلاف های سیاسی رای می دادند.

تظاهرات ضددولتی در عراق تاکنون نزدیک به ۴۶۰ کشته و ۲۵ هزار مجروح بر جای گذاشته است. در حالی که نخبگان سیاسی عراق تاکنون موفق به معرفی جانشین عادل عبدالمهدی در مقام نخست وزیری نشده اند معترضان آنها را به «فساد مالی» و «ناکارآمدی» متهم می کنند.