تظاهرات معترضان در عراق همزمان با احتمال معرفی نامزد نخست وزیری

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تظاهرات معترضان در عراق همزمان با احتمال معرفی نامزد نخست وزیری
کپی رایت  عکس از آسوشیتدپرس

معترضان ضددولتی در عراق روز یکشنبه در حالی بار دیگر در بغداد و شهرهای جنوب این کشور تظاهرات کردند که قرار است نامزد احراز سمت نخست وزیری روز یکشنبه معرفی شود.

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق و محمد حلبوسی، رئیس مجلس این کشور که تاکنون چند بار معرفی نامزد سمت نخست وزیری را به تعویق انداخته اند قرار است نخست وزیر پیشنهادی را برای کسب رای اعتماد از نمایندگان پارلمان معرفی کنند.

با این حال هزاران تظاهرکننده عراقی روز یکشنبه در میدان تحریر بغداد و میادین شهرهای جنوبی علیه برهم صالح و محمد حلبوسی شعار دادند. یکی از شعارهای معترضان در بغداد «حلبوسی، برهم، نوبت شما شده است!» بود. تظاهرکنندگان بر این باور هستند که رئیس جمهوری و رئیس مجلس از عمل به وظایفی که در قانون اساسی برای آنها پیش بینی شده است «طفره» می روند و به این ترتیب قانون اساسی را «نقض» می کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رئیس جمهوری عراق و رئیس مجلس این کشور از روز سه شنبه گذشته تاکنون چند بار موعد معرفی نامزد احراز سمت نخست وزیری را به تعویق انداخته اند.

از قصی سهیل، وزیر مستعفی آموزش عالی عراق به عنوان نامزد مورد حمایت ایران برای تصدی سمت نخست وزیری عراق نام برده می شود. این در حالی است که بسیاری از تظاهرکنندگان عراقی از دخالت ایران در سیاست داخلی کشورشان و نقش قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران در این زمینه انتقاد می کنند.

یکی از معترضان حاضر در میدان تحریر بغداد که دانشجویی ۲۴ ساله است در مورد احتمال معرفی قصی سهیل به عنوان نامزد نخست وزیری می‌گوید: «ما دقیقا با همین مساله مخالف هستیم؛ اینکه ایران کشور ما را کنترل کند و قاسم سلیمانی همه چیز را مدیریت کند.»

برخی از نمایندگان پارلمان عراق از برهم صالح خواسته اند که شخص وی با استفاده از ماده ۸۱ قانون اساسی همزمان وظایف نخست وزیر را نیز انجام دهد.

اعتراض های ضددولتی که نزدیک به سه ماه پیش در عراق آغاز شد منجر به کناره گیری عادل عبدالمهدی از سمت نخست وزیری شد. در این اعتراضات نزدیک به ۴۶۰ نفر کشته و ۲۵ هزار تن نیز مجروح شدند.