سازمان ملل به حکومت عراق درباره کشتار معترضان هشدار داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
سازمان ملل به حکومت عراق درباره کشتار معترضان هشدار داد
کپی رایت  رویترز

سازمان ملل بار دیگر از حکومت عراق خواست تا خونریزی و خشونت علیه کسانی که به صورت «مسالمت آمیز» اعتراض می‌کنند را متوقف کند.

هینس پلاسخارت، نماینده سازمان ملل در عراق گفت اعتراضات این کشور را جوانان رهبری می‌کنند و اصلا نمی‌توان قتل و «کشتار سازمان‌یافته» تظاهرکنندگان «صلح‌جو» را توجیه کرد. وی از مقامات عراقی خواست تا «بدون فوت وقت» به خواسته‌های معترضان تن دهند.

هینس پلاسخارت گفته است حکومت عراق نمی‌تواند با استفاده از «شیوه‌های قهرآمیز» هم چنان مشروعیت خود را حفظ کرده و کشور را اداره کند. پلاسخارت تصریح کرد تاکنون دست کم ۴۰۰ نفر در اعتراضات عراق کشته شده و صدها تن نیز زخمی شده‌اند. وی از نیروهای امنیتی عراق خواست تا از حمله به معترضان با سلاح‌های مرگبار دست بردارند.

به گفته نماینده سازمان ملل اغلب معترضان عراقی خواستار تظاهرات مسالمت‌آمیز و اصلاح حکومت هستند.

اعتراضات در عراق از اولین روزهای ماه اکتبر آغاز شد و اکنون وارد سومین ماه می‌شود.

گسترش اعتراضات باعث شد تا عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق چهار روز پیش استعفادهد. تصمیم نخست وزیر عراق یک روز پس از درگیری‌های خونین در شهرهای ناصریه و بغداد اتخاذ شد. در جریان درگیری‌ها در این دو شهر ۴۵ نفر جان باختند.

در واکنش به اعترضات عراق، آیت‌الله سیستانی، روحانی برجستۀ شیعه در عراق بارها استفاده از سلاح‌های مرگبار علیه معترضان را محکوم کرده و از معترضان نیز خواست تا از اقدام به خشونت و خرابکاری خودداری کنند.