سازمان ملل به حکومت عراق درباره کشتار معترضان هشدار داد

سازمان ملل به حکومت عراق درباره کشتار معترضان هشدار داد
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نماینده سازمان ملل در عراق گفت کشتار مخالفان حکومت هیچ توجیهی ندارد.

سازمان ملل بار دیگر از حکومت عراق خواست تا خونریزی و خشونت علیه کسانی که به صورت «مسالمت آمیز» اعتراض می‌کنند را متوقف کند.

آگهی

هینس پلاسخارت، نماینده سازمان ملل در عراق گفت اعتراضات این کشور را جوانان رهبری می‌کنند و اصلا نمی‌توان قتل و «کشتار سازمان‌یافته» تظاهرکنندگان «صلح‌جو» را توجیه کرد. وی از مقامات عراقی خواست تا «بدون فوت وقت» به خواسته‌های معترضان تن دهند.

هینس پلاسخارت گفته است حکومت عراق نمی‌تواند با استفاده از «شیوه‌های قهرآمیز» هم چنان مشروعیت خود را حفظ کرده و کشور را اداره کند. پلاسخارت تصریح کرد تاکنون دست کم ۴۰۰ نفر در اعتراضات عراق کشته شده و صدها تن نیز زخمی شده‌اند. وی از نیروهای امنیتی عراق خواست تا از حمله به معترضان با سلاح‌های مرگبار دست بردارند.

به گفته نماینده سازمان ملل اغلب معترضان عراقی خواستار تظاهرات مسالمت‌آمیز و اصلاح حکومت هستند.

اعتراضات در عراق از اولین روزهای ماه اکتبر آغاز شد و اکنون وارد سومین ماه می‌شود.

گسترش اعتراضات باعث شد تا عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق چهار روز پیش استعفادهد. تصمیم نخست وزیر عراق یک روز پس از درگیری‌های خونین در شهرهای ناصریه و بغداد اتخاذ شد. در جریان درگیری‌ها در این دو شهر ۴۵ نفر جان باختند.

در واکنش به اعترضات عراق، آیت‌الله سیستانی، روحانی برجستۀ شیعه در عراق بارها استفاده از سلاح‌های مرگبار علیه معترضان را محکوم کرده و از معترضان نیز خواست تا از اقدام به خشونت و خرابکاری خودداری کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا چهار عراقی را به اتهام نقض حقوق بشر و فساد تحریم کرد

ادامه درگیری‌ها در عراق و آتش زدن ورودی یکی از اماکن مذهبی با وجود استعفای عبدالمهدی

ویکتور اوربان: مجارستان عجله‌ای برای تصویب پیشنهاد عضویت سوئد در ناتو ندارد