Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رایزنی برای تعیین جانشین نخست‌وزیر عراق؛ آیا قاسم سلیمانی در بغداد است؟

قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس
قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس Copyright عکس از آسوشیتد پرس
Copyright عکس از آسوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همین منبع اعلام کرد محمد کوثرانی، روحانی پرنفوذ شیعه، و نمایندهٔ حزب‌الله لبنان در عراق که خود در بغداد حضور دارد، یکی از حامیان قاسم سلیمانی در این سفر است که تلاش دارد احزاب سیاسی عراق را به پشتیبانی از نامزد مورد نظر ایران ترغیب کند.

آگهی

خبرگزاری فرانسه روز سه شنبه ۱۲ آذر اعلام کرد قاسم سلیمانی، فرماندهٔ سپاه قدس ایران در بغداد، پایتخت عراق حضور یافته تا دربارهٔ دولت آیندهٔ این کشور با مقامات عراقی گفتگو کند.

یک منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری فرانسه گفت آقای سلیمانی به این منظور راهی بغداد شده که دربارهٔ جایگزین عادل عبدالمهدی،‌ نخست‌وزیر مستعفی این کشور گفتگو کند.

همین منبع اعلام کرد محمد کوثرانی، روحانی پرنفوذ شیعه، و نمایندهٔ حزب‌الله لبنان در عراق که خود در بغداد حضور دارد، یکی از حامیان قاسم سلیمانی در این سفر است که تلاش دارد احزاب سیاسی عراق را به پشتیبانی از نامزد مورد نظر ایران ترغیب کند. نام این نامزد فاش نشده است.

دولت عبدالمهدی باید تا زمان تشکیل دولت بعدی به شماری از مسائل مهم رسیدگی کند که از جملهٔ آنهاست: تحریم‌های آمریکا علیه ایران و مقامات عراقی، بودجهٔ کشور که در پارلمان در دست بررسی است وهمچنین مسألهٔ جان‌باختگان اعتراض‌ها. از سوی دیگر کرد‌های عراق نگران آن هستند که تغییری در قانون اساسی کشور بتواند از امتیازات آنها به‌ویژه در مناطق نفت‌خیز این کشور بکاهد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

یک منبع دولتی عراق نیز مذاکرات کنونی برای انتخاب نامزد بعدی نخست‌وزیری را «بسیار سخت» توصیف کرد.

پیش از این نیز منابع خبری مختلف از حضور سردار سلیمانی در عراق در روزهای اخیر خبر داده بودند. از جمله وبسایت انگلیسی العربیه روز شنبه گذشته اعلام کرد قاسم سلیمانی در بغداد حضور یافته است. به نوشته العربیه، سلیمانی در فاصله اعلام استعفای عبدالمهدی و تأیید این استعفا در پارلمان به عراق سفر کرده است. پارلمان عراق روز یکشنبه استعفای عادل عبدالمهدی را پذیرفت.

وبسایت فارسی شبکه العربیه نیز روز یکشنبه از حضور قاسم سلیمانی به اتفاق «صدها تن» از نیروهای سپاه پاسداران در عراق خبر داده بود.

این در حالی است که اعتراض‌ها در عراق پس از استعفای عادل عبدالمهدی همچنان ادامه دارد و اخیرا با خشونت بیشتری همراه بوده است. تاکنون ۴۲۰ تن در ناآرامی‌های دو ماه گذشته جان باخته و بیش از ۲۰ هزار تن نیز زخمی شده‌اند.

مردم عراق در اعتراض به بیکاری، فساد دولتی و نابسامانی‌ اقتصادی، از ۲۵ اکتبر راهی خیابان‌ها شدند. تظاهرکنندگان همچنین نسبت به نفوذ ایران در ساختار تصمیم‌گیری در عراق اعتراض دارند، تا جایی که کنسولگری‌های ایران در شهرهای کربلا و نجف چند بار هدف حملهٔ معترضان عراقی قرار گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات معترضان در عراق همزمان با احتمال معرفی نامزد نخست وزیری

«پیوند پنهانی جمهوری اسلامی و اقلیم کردستان عراق: پای قاچاق میلیون‌ها دلار نفت در میان است»

عراق خواستار پایان ماموریت هیات مساعدت سازمان ملل تا پایان سال ۲۰۲۵ شد