Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چند انفجار در نزدیکی مواضع آمریکا در عراق؛ کتائب حزب‌الله هشدار داد

U.S. embassy is seen from across the Tigris River in Green Zone, Baghdad, Iraq, Jan. 3, 2020 (AP Photo/Khalid Mohammed)
U.S. embassy is seen from across the Tigris River in Green Zone, Baghdad, Iraq, Jan. 3, 2020 (AP Photo/Khalid Mohammed) Copyright APKhalid Mohammed
Copyright AP
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع محلی می‌نویسد که بلافاصله پس از انفجار در بغداد و بلد، پهپادهای شناسایی آمریکا در منطقه به پرواز درآمدند.

آگهی

نقاط مختلفی از عراق در بغداد و سایر نقاط این کشور شامگاه شنبه ۱۴ دی صحنه چندین انفجار بود.

خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان عینی گزارش داد شنبه شب صدای دو انفجار در محله فوق امنیتی بغداد موسوم به «منطقه سبز» شنیده شده است.

رویترز از قول پلیس بغداد اعلام کرد یک گلوله کاتیوشا به نقطه‌ای در فاصله یک کیلومتری ساختمان سفارت آمریکا در عراق برخورد کرده است. به نوشته رویترز این نقطه در محله جادریه در مجاورت منطقه سبز است و برهم صالح، رئیس جمهوری عراق در آن زمان در همان محله حضور داشته است.

هشدار کتائب حزب‌الله: از اطراف پایگاه‌های آمریکایی دور شوید

کتائب حزب‌الله، گروه شیعه مورد حمایت ایران در وبسایت خود از نیروهای امنیتی محافظ پایگاه‌های آمریکا در عراق خواسته است که از بعد از ظهر یکشنبه تا مسافتی به شعاع یک کیلومتر از این پایگاه‌ها فاصله بگیرند.

مقر ساختمان‌های حساس دولتی، سفارت آمریکا در عراق و نیز ساختمان نمایندگی سازمان ملل در عراق در منطقه سبز قرار دارد. با یورش اعضا حشد شعبی، گروه شبه نظامی مورد حمایت ایران به سفارت آمریکا در بغداد، منطقه سبز به مدت دو روز صحنه تنش و درگیری بود.

حمله به محل استقرار نظامیان آمریکا در شمال بغداد و موصل

در حمله دیگری که تقریبا همزمان با حمله اول در شامگاه شنبه روی داد، یک پایگاه هوایی به نام «بلد» واقع در ۱۰۰ کیلومتری شمال بغداد هدف شلیک سه موشک کاتیوشا قرار گرفت.

این پایگاه بزرگ محل استقرار بخشی از نیروهای آمریکایی در عراق است و شماری از هواپیماهای نظامی آمریکایی نیز در آن مستقر هستند.

منابع امنیتی عراق به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته‌اند این سه موشک نه به درون پایگاه نظامی، بلکه به زمین‌های اطراف محوطه پایگاه برخورد کرده است.

ستاد فرماندهی ارتش عراق اعلام کرد حملات شنبه شب به بغداد و پایگاه بلد تلفات جانی نداشته است، اما برخی رسانه‌ها از قول پلیس از زخمی شدن پنج نفر در حمله به محله جادریه بغداد سخن گفته‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع محلی می‌نویسد که بلافاصله پس از انفجار در بغداد و بلد، پهپادهای شناسایی آمریکا در منطقه به پرواز درآمدند.

از سوی دیگر برخی رسانه‌ها از حمله‌ای به یک مرکز دیگر استقرار نیروهای آمریکایی در پایگاه الکندی موصل خبر داده‌اند.

از اواخر ماه اکتبر تاکنون ۱۳ حمله موشکی علیه منافع آمریکا در عراق صورت گرفته که طی آن ۲۷ نفر، از جمله یک آمریکایی در یک مرکز نفتی کشته شدند. تاکنون هیچ کس مسئولیت این حمله‌ها را بر عهده نگرفته، اما آمریکا حشد شعبی را که یک گروه شیعه تحت حمایت ایران است و اعضا آن در دولت عراق هم حضور دارند به دست داشتن در این حملات متهم می‌کند.

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در نخستین ساعات بامداد جمعه در حمله نیروهای آمریکایی به همراه معاون و چند عضو حشد شعبی کشته شد و رهبر ایران آمریکا را به «انتقام سخت» تهدید کرد.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گروه‌های مورد حمایت ایران در عراق: برهم صالح مجری فرمان آمریکا است

حمله به پایگاه حشد الشعبی در جنوب بغداد؛ شبه‌نظامیان عراقی: یک پایگاه اسرائیلی را هدف قرار دادیم

بغداد: حملات آمریکا دولت ما را به سمت پایان دادن به ماموریت آمریکا‌یی‌ها در خاک عراق سوق می‌دهد