Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تغییرات اصلی قانون تازهٔ انتخابات عراق کدام است؟

مجلس عراق
مجلس عراق Copyright عکس از ای پی
Copyright عکس از ای پی
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در قانون جدید نامزدها به شکل انفرادی در انتخابات ثبت نام می‌کنند حال آنکه پیش از این مردم به سیاهه‌ای از نامزدهای منتخب هر حزب رأی می‌دادند.

آگهی

پارلمان عراق روز سه‌شنبه قانون تازهٔ انتخابات این کشور را به تصویب رساند. تغییر قانون انتخابات یکی از خواست‌های اساسی معترضان این کشور بوده است.

در قانون جدید نامزدها به شکل انفرادی در انتخابات ثبت نام می‌کنند حال آنکه پیش از این مردم به سیاهه‌ای از نامزدهای منتخب هر حزب رأی می‌دادند.

همچنین مطابق با قانون تازه، هر عضو پارلمان نمایندهٔ یک حوزهٔ انتخابیه مشخص خواهد بود حال ‌آنکه پیش از این گروهی از نمایندگان، نمایندگی کلّیتِ یک منطقه را بر عهده داشتند و مشخص نبود کدامیک نمایندهٔ کدام بخش یا شهرستان هستند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

قانون تازهٔ انتخابات عراق ۵۰ ماده دارد و طبق آن شمار حوزه‌های انتخابیه بر اساس هر استان تعیین می‌شود. دیگر آنکه برای تشکیل یک حوزهٔ انتخابیه، هر شهرستانی که زیر صدهزار نفر جمعیت داشته باشد با شهرستان نزدیکتر ادغام می‌شود.

درحالی که چالش انتخاب نخست‌وزیر عراق هنوز پا برجاست،‌ مقتدی صدر تصویب قانون جدید را یک پیروزی برای مردم این کشور برشمرد.

اعتراض‌ها در عراق همچنان ادامه دارد و معترضان خواستار تغییر کلی سیاست کشور و انتخاب نخست‌وزیری هستند که به هیچ حزب خاصی وابستگی نداشته باشد.

اعتراض‌های ضددولتی که نزدیک به سه ماه پیش در عراق آغاز شد، ماه گذشته به کناره‌گیری عادل عبدالمهدی از سمت نخست وزیری انجامید. در جریان این اعتراض‌ها،‌ تا کنون حدود ۴۶۰ نفر کشته و ۲۵ هزار تن نیز زخمی شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رایزنی برای تعیین جانشین نخست‌وزیر عراق؛ آیا قاسم سلیمانی در بغداد است؟

درگیری‌ها بین کردها، عرب‌ها و ترکمن‌ها در کرکوک عراق ۳ کشته و ۱۴ زخمی بر جا گذاشت

حزب کارگر با وعده ایجاد تغییرات عمده در بریتانیا روی کار آمد؛ استارمر در نطق پیروزی چه گفت؟