تغییرات اصلی قانون تازهٔ انتخابات عراق کدام است؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
مجلس عراق
مجلس عراق   -   کپی رایت  عکس از ای پی

پارلمان عراق روز سه‌شنبه قانون تازهٔ انتخابات این کشور را به تصویب رساند. تغییر قانون انتخابات یکی از خواست‌های اساسی معترضان این کشور بوده است.

در قانون جدید نامزدها به شکل انفرادی در انتخابات ثبت نام می‌کنند حال آنکه پیش از این مردم به سیاهه‌ای از نامزدهای منتخب هر حزب رأی می‌دادند.

همچنین مطابق با قانون تازه، هر عضو پارلمان نمایندهٔ یک حوزهٔ انتخابیه مشخص خواهد بود حال ‌آنکه پیش از این گروهی از نمایندگان، نمایندگی کلّیتِ یک منطقه را بر عهده داشتند و مشخص نبود کدامیک نمایندهٔ کدام بخش یا شهرستان هستند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

قانون تازهٔ انتخابات عراق ۵۰ ماده دارد و طبق آن شمار حوزه‌های انتخابیه بر اساس هر استان تعیین می‌شود. دیگر آنکه برای تشکیل یک حوزهٔ انتخابیه، هر شهرستانی که زیر صدهزار نفر جمعیت داشته باشد با شهرستان نزدیکتر ادغام می‌شود.

درحالی که چالش انتخاب نخست‌وزیر عراق هنوز پا برجاست،‌ مقتدی صدر تصویب قانون جدید را یک پیروزی برای مردم این کشور برشمرد.

اعتراض‌ها در عراق همچنان ادامه دارد و معترضان خواستار تغییر کلی سیاست کشور و انتخاب نخست‌وزیری هستند که به هیچ حزب خاصی وابستگی نداشته باشد.

اعتراض‌های ضددولتی که نزدیک به سه ماه پیش در عراق آغاز شد، ماه گذشته به کناره‌گیری عادل عبدالمهدی از سمت نخست وزیری انجامید. در جریان این اعتراض‌ها،‌ تا کنون حدود ۴۶۰ نفر کشته و ۲۵ هزار تن نیز زخمی شده‌اند.